Mahjong nasıl oynanır?

Mahjong, eski bir Çin oyunudur. Domino taşlarına benzer taşlar ile oynanır. Toplamda 144 taş ile oynanır.

Oyun başlangıcında değişik arka plan seçenekleri, taş desen seçenekleri, taş dizilim şekilleri gibi seçenekler mevcuttur. Oyun içeriğinde ise taşları karıştırma, ek zaman süreleri, duraklatma gibi seçenekler mevcuttur.

Oyunun en yaygın türlerinden biri Mahjong Zen’dir. 24 aşaması mevcuttur. Başta 5 çift gibi 10 taş ile başlayan oyun her bir aşamada taş sayısını artırarak ve de taş dizilim şeklini değiştirerek oyunu hem geliştirmekte hem de kullanıcılar için zorlaştırmaktadır.

Bazı sosyal paylaşım sitelerinde Mahjong Trails ve Mahjong Saga gibi seyahat oyunlarına çevrilen çeşitleri de mevcuttur. Yeni yeni çıkan oyunlarda yaygın olan domino taşlarının yanı sıra küplerde kullanılmaya başlanmıştır. Buna en güzel örneklerden biri Mahjong Dimensions Blast türüdür.

Mahjong, oyununda her bir taşın üzerinde ayrı desen vardır ve her taştan bir çift vardır. Aynı zamanda mevsimleri yansıtan “spr, sum, aut, win” kısaltmaları ile kullanılan taşlar bir grup sayılır ve bu taşlar birbirleri ile eşleşebilir. Yine çeşitli çiçek desenleri bulunan “flowers” grubu da kendi içinde farklı çiçekler birbirleri ile eşleşebilir. Taşlar değişik şekillerde dizilmekle birlikte piramit gibi üst üste inşa edilmiştir.

Oyuna, bu piramit şeklinde dizilmiş taşlardan aynı olanları peş peşe seçerek başlıyoruz. Her bir eşleştirdiğimiz taş, taş grubumuzdan kalkarak altındaki taşların açılmasını sağlıyor. Bir taşı eşleştirebilmek için konumuna göre en az bir ya da iki kenarı herhangi bir taşla bitişik olmamalıdır yani boş olmalıdır. Yine taşın bulunduğu yere göre üç ya da dört yanı taşlarla çevrilmiş olan taşları eleyemiyoruz. Eğer bir taş oyundaki taşların kenarlarındaki sıralarda ise ve kenara bakan kısmı sadece açık olsa bile bu taşı eşleştirme imkanımız var. Yine üzerinde başka bir taş olan taşı da eleyemiyoruz.

Oyunumuzun bütünü taşları eşleştirerek elimizde kalan taşların sayısını azaltmakla geçiyor. Nihayetinde son 1 çift olan 2 taşımız kaldığında, son taşlarımızı da eşleştirerek oyunumuzu tamamlamış oluyoruz.

Zaman zaman oyunumuzun kitlendiği noktalar olmuyor değil. Eşleştirmeye izin verilen taşların arasında eşleştirebileceğimiz bir çift bulamadığımız oluyor. Bu durumda oyunda domino taşlarımızı karıştırma seçeneğimiz mevcut. Bu seçeneği kullanarak taşlarımızı karıştırdığımızda mutlaka eşleştirebileceğimiz yeni taş çiftlerimiz ortaya çıkıyor ve oyunumuzu tamamlamak üzere devam edebiliyoruz.

Her bir eşleştirdiğimiz taş üzerinden puanlar kazanmış oluyoruz.  Bu puanlar bazı Mahjong türlerinde kullanıcıları ek süre olarak ödüllendirebiliyor. Ve de her bir duraklatma ya da taş karıştırma ile puan kaybedebiliyoruz. Oyunu ne kadar kısa sürede tamamladığımız da önemlidir. Ne kadar erken tamamlamış isek kullanmadığımız kalan süremiz puanımıza eklenebiliyor. Ve ne kadar taş çiftini hızlı ve peş peşe eşleştirdi isek yine onlar üzerinden ek süre ya da ek puanların gelme durumu söz konusudur.

Bir Cevap Yazın