Bloxorz nasıl oynanır?

Bloxorz, flash tabanlı bir zekâ oyunudur. Oyunda amaç iki küpün birleşmesinden oluşan dikdörtgen bloğu her kademede çeşitli yollardan götürerek kare deliğin içine düşmesini sağlamaktır. Oyun girişinde bir ana menü karşınıza çıkar.

“Start New Game” (Yeni Oyuna Başla): Bu seçenek oyuna başlamanızı sağlar. Ancak bu seçeneğe tıkladığınızda oyunu ilk oynayanlar için karşımıza oyunun nasıl oynandığının açıklandığı 9 sekmelik bir bölüm çıkar.

Oyunun nasıl oynandığını bilmeyenler için oyunun başında da verilen geniş kapsamlı (9 sekmeden oluşan) İngilizce metinleri sizlere açıklamaya çalışacağım:

1/9

“The aim of the game is to get the block to fall into the square hole at the end of each stage. There are 33 stages to complete.”

Oyunun amacı, bloğun her aşamanın sonunda kare deliğe düşmesini sağlamaktır. Oyunu tamamlamak için 33 aşama vardır.

“Next” (Sonraki): Bir sonraki sekmeye geçmenizi sağlar.

2/9

“To move the block around the world, use the left right up and down arrow keys.

Be careful not to fall off the edges – the level will be restarted if this happens.”

Dünyada (beyaz ve turuncu karelerden oluşan yolda) bloğu taşımak için, sola, sağa, yukarı ve aşağı (klavye) ok tuşlarını kullanın.

Kenarlara düşmemek için dikkatli olun. Eğer düşerseniz de bulunduğunuz seviye yeniden başlar.

“Prev” (Önceki): Bir önceki sekmeye dönmenizi sağlar.

3/9

“Bridges and switches are located in many levels. The switches are activated when they are pressed down by the block.

You do not need to stay resting on the switch to keep bridges closed.”

Köprüler ve anahtarları birçok düzeyde bulunmaktadır. Onlar blok ile üzerine basıldığı zaman açılmaktadır.

Köprüyü açık tutmak için sürekli anahtarın üzerinde durmak gerekmez.

4/9

“There are two types of switches: ‘Heavy’ X-shapped ones and ‘Soft’ round ones

Soft switches are activated when any part of your block presses it. Hard switches require much more pressure, so your block must be standing on its end to activate it.”

Geçerli iki türü vardır: ‘Ağır’ X şekilli olanlar ve ‘Yumuşak’ Yuvarlak şekilli olanlar.

Oyun zorlaştıkça blokların daha hızlı ilerlemesi için yumuşak (yuvarlak) anahtarlar kullanılır. Daha fazla zorlaşan aşamalarda anahtarlar köprüler ek kareler açarak birkaç hamle ile sona ulaşmayı sağlar.

5/9

“When activated, each switch may behave differently. Some will swap the bridges from open to close to open each time it is used. Some will only ever make certain bridges open, and activating it again will not make it close.

Green or red colored squares will flash to indicate which bridges are being operated.”

Anahtarlar aktif hale geldiğinde her anahtarın farklı amacı olabilir. Bazıları her zaman köprüleri açmak ve sonradan kapamak içindir. Bazıları ise belli köprüleri açmak ve açık bırakmak içindir. Bunları tekrar kapamak gerekmez.

Yeşil ya da kırmızı renkli köprüler hangi köprülerin çalıştığını belirtmek içindir.

6/9

“Orange tiles are more fragile than the rest of the land.

If your block stands up vertically on  an orange tile, the tile will give way and your block will fall.”

Turuncu kiremitler diğer beyaz kiremitlerden daha kırılgandırlar.

Eğer bloğunuz bu turuncu kiremitler üzerinde dik durursa kiremitler bloğunuzu aşağı düşürür ve oyununuz bulunduğunuz seviyede yeniden başlar. Turuncu kiremitlerde bloğu yatay olarak ilerletmelisiniz.

7/9

“Finally there is a third type of switch shaped like this: ( )

It teleports your block to different locations, splitting it info two smaller blocks at the same time. These can be controlled individually and will rejoin into a normal block when both are placed next to each other.”

Son olarak bu şekilde anahtarın üçüncü bir türü vardır: ( )

Bu anahtar bir bloğu iki ayrı küçük küp haline getirerek farklı yerlere ışınlar. Bu küçük küpler, hem ayrı ayrı kontrol edilebilir hem de yan yana geldiklerinde bir bütün blok olurlar.

8/9

“You can select which small block to use an any time by pressing the spacebar.

Small blocks can still operate soft switches, but they aren’t big enough to activate heavy switches. Also small blocks cannot go through the exit hole – only a complete block can finish the stage.”

Klavyenizdeki Spacebar (boşluk) tuşuna basarak ne zaman olursa olsun hangi küçük küpü kullanmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz.

Küçük küpler tek başlarına yumuşak (yuvarlak) anahtarları çalıştırabilirler. Ancak tek başlarına ağır (X) anahtarlarını etkinleştirmek için yeterince büyük değillerdir. Ayrıca küçük küpleri tek başlarına bitiş kare deliğinden geçiremezsiniz, bir blok halinde geçerlerse aşamayı bitirebilirler.

9/9

“Remember the pastcode for each stage. It is located in the top right corner.

You can skip straight back to each stage later on by going to ‘Load Stage’ in the main menu and entering the 6 digit level code.

Enjoy!”

Her aşamada ekranın sağ üst köşesinde ‘Pastcode’ (geçiş şifresi) verilir. Bu kodunu unutmamanız gerekir.

Bu kod sayesinde kaldığınız yerden devam edebilmek için ana menüden ‘Load Stage’ (Aşama Yükle) kısmından kodu girip ‘Enter’a basarak oyunda kaldığınız aşamaya geçebilirsiniz.

Tadını çıkarın!

“Start” (Başla): Oyuna başlamanızı sağlar.

Oyunun hakkında geniş bilgiye  Bloxorz nedir? başlığından ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın