Madrid neresidir?

Madrid

Madrid İspanya’nın başkentidir. Avrupa’daki en kalabalık şehirlerden bir tanesi olmasının dışında pek çok özelliği ile ilgi çeken ve turistlerin ziyaret ettiği bir şehirdir. Madrid’de ekonomik anlamda pek çok kolaylık bulunabiliyor. Endüstri faaliyetleri ile pek çok alanda yeniliklerin yaşandığı bu ülke de pek çok sanat dalı olmak üzere farklı iş kollarında da çeşitli fabrika ve sanayilerin olduğu görülüyor. Kalabalık bir nüfusa sahip olmasının dışında Madrid her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir yer. Bunun nedenleri arasında şehirdeki sanatsal ve kültürel etkinlikler ile tarihi mekanlar ve farklı eserlerin bulunması yer alıyor.

Madrid’in en önemli ve en çok ziyaret edilen meydanlarından bir tanesi olan Plaza Mayor Madrid’in hem gece hem de gündüz saatlerinde hareketli olan noktalarından bir tanesi. Geniş ve büyük bir yer olmasının yanı sıra pek çok yere de bağlantısı bulunduğu için önemli bir konumda yer alıyor. Madrid’in güneş kapısı olarak anılan tarihi eserine olan yakınlığı pek çok turistin buradan geçmesi için bir neden. Bunun dışında gece eğlenceleri ile ünlü olan Plaza Mayor geç saatlere kadar açık kalan kafe ve barları ile en işlek yerlerden bir tanesi. Madrid’in en ilgi çekici yönlerinden bir tanesi elbette sahip olduğu tarihi doku. 19. yy. dan beri yapılan pek çok kilisesi, devlet binası, tarihi kalıntıları bulunuyor.

Madrid’te tarihi mekanları gezerken pek çok farklı esintiyi hissetmek mümkün. Mısırlılardan Fransızlara varan dek pek çok farklı kültürü barındırabilen bu yerde bulunan Temple de debod Mısırlıların tanrıları İsis ve Asus için yaptıkları bir tapınaktır. Ancak zaman içinde gördüğü onarım bakım işlemlerinden sonra Madrid’e taşınmış. İlgi çeken heykellerinden bir tanesi de kibele heykelidir. İki aslanlı bir arabanın içinde tanrıça Kibele’nin bulunduğu heykel Linares Sarayı yakınlarında yer alırken çevresinden bahçe dizaynları ve barok tarzı mimari yapıları ile dikkat çekiyor.

Madrid’te gezilebilecek pek çok yer ve alışveriş yapılabilecek pek çok mekan var. Ancak bunun için belli günlerini öğrenmeniz ve hazırlıklı olmanız gerekir. Bunun yanı sıra turistik bir hatıra aradığınızda buradaki maden işlemelerini, ünlü şaraplarını ya da zeytinyağlarını alabilirsiniz.

Madrid’in en ünlü yemekleri deniz mahsülleri üzerinedir. Meydanlardaki pek çok restoran ve kafede deniz ürünleri bulunabiliyor. Bunun yanı sıra kendine has sosları ve mezeleri de lezzetli sayılabilecek yemekleri arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın