Lagari Hasan Çelebi kimdir?

Bugünkü roketlerin ilk şeklini bulan ve yaptığı deneyi başarı ile gerçekleştiren Lagari Hasan Çelebi 4. Murat devrinde yaşamıştır. Çalışmalarında örnek olarak, Hazarfen Ahmet Çelebiyi örnek alan Lagari, aynı şekilde kanatlardan faydalanarak hareket etmiş, ancak Galata kulesi yerine kendi yaptığı elli okkalık barut macunu ile çalışan yedi kollu bir roketin itiş gücünü kullanmıştır.

Lagari Hasan ile ilgili bilgimiz çok sınırlıdır. Ancak, Ahmet Çelebi ile aynı yıllarda yaşamış ve onun gibi icat yapmak için çok çalışmıştır. Çevresinde çok cesur ve bilgili bir adam olarak tanınmıştır. Bütün hazırlıklarını ve bu arada kendi icadı olan fişeği de tamamlayan Lagari, padişahtan tecrübe için izin istemiştir. Ahmet çelebiyi korkulacak bir adam olarak düşünerek Cezair’e sürgün gönderen padişah, çok yakın bir zamanda yanına gelen Lagari’den hoşlanmasa da merak ettiğinden izin vermiştir. Yanlız, 4. Murat tek bir istekte bulundu, halk görmeyecekti. Kararlaştırılan gece, Lagari Hasan ve yardımcıları Sarayburnu’na geldiler. Lagari önce fişek hakkında bilgi verdi ve yardımcılarından üstünde olduğu fişeği ateşlemelerini istedi. Yedi kollu fişek, herkezin gözleri önünde yukarıya doğru hareket edip, yükseldi. Padişah ve yanındakiler kaybolan Lagariyi beklemeden döndüler. Fişeğin barutu bitince Lagari kanatları açmış ve suya inmişti. Daha sonra padişahın huzuruna çağrılmıştı.

Bu konudaki tek bilgimiz Evliya Çelebi’nin tam olarak bu olayı kelime kelime anlatmasıdır. Evliya Çelebiye göre, Lagari fişeğe bindiğinde ‘’yukarıya İsa Peygamber ile buluşmaya gidiyorum. Seni Allaha ısmarladım padişahım’’ demiştir. Gene Evliya Çelebi’ye göre, ‘’bir kese akça ihsan olunup yetmiş akça ile sipahi yazıldı. Sonra Kırım’da Selamet Giray Han’a gidip yanında vefat etmiştir’’demiştir.

Bir Cevap Yazın