Hamlet kimdir?

İngiliz edebiyatının en ünlü isimlerinden biri olan William Shakespeare tarafından yazılan Hamlet, insanların günlük hayatta pek de kolay bir biçimde konuşamadığı konuları işleyen ve trajedi temalı bir oyundur. Kraliyet ailesi içinde yaşanan aile içi ilişkiler, ihanetler, ahlaksızlıklar ve intikam alma girişimlerini işleyen Hamlet, keder duygusunun nasıl acıya dönüştüğünü oldukça çarpıcı bir biçimde anlatır. William Shakespeare tarafından 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan Hamlet, Danimarka’da geçer ve kraliyet ailesinin yaşamını gözler önüne serer. Oyuna ismini veren karakter olan Prens Hamlet, babasının yani kralın ölümünden sonra tahta geçen amcası Claudius’un annesi Gertrude ile evlenmesini kabullenemez ve böylece intikam arzusu hiddetli bir bedende hayat bulur.

Hamlet’in her ne kadar 17. yüzyılın başında yazıldığı düşünülse de, bu tarih hakkında birçok spekülasyon bulunmaktadır. Gerçek anlamda William Shakespeare’in bu oyunu hangi tarihte yazdığı kesin olarak bilinmemekte ve oyunun ne zaman yazıldığı ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Oyunun yazıldığı dönemde üç farklı Hamlet oyunun basılması, William Shakespeare’in oyunu kesin olarak ne zaman yazdığının bilinememesine neden olmuştur. Yazılan bu üç eserde de birbirinden tamamen farklı sahneler bulunmakta ve diğerlerinde rastlanmayan diyaloglar yer almaktadır. Ayrıca 13. yüzyılda yazılan Gesta Danorum isimli eserin de William Shakespeare Hamlet’i yazma konusunda esin kaynağı olduğuna dair görüşler de bulunmaktadır.

Hamlet’in şöhretini günümüze dek korumasının ve birçok eleştirmen tarafından insanlık tarihinin en etkili oyunlarından biri olarak kabul edilmesinin ardında yatan neden, William Shakespeare’in oyunu yapısını derin tutmasından kaynaklanır. Oyundaki karakterlerin derin bir yapıya sahip olması birçok insanın oyunu farklı şekilde yorumlamasına ve oyun ile ilgili geniş ölçekli tartışmalar yapılmasına neden olmuştur. Shakespeare’in yazdığı Hamlet oyununu ilk defa izleyen pek çok kişi, Hamlet’in amcası Claudius’u öldürmekte kararsız kalmasına çok şaşırmıştır. Bu konuyla ilgili eleştirmenlerin dahi farklı görüşleri bulunur.

Hamlet’in amcasını öldürmek konusunda içine düştüğü kararsızlığı oyunun devamlılığının sağlanması için kurgulanmış bir düşünce olarak gören eleştirmenler bulunduğu gibi, bu durumun insan doğasının karmaşık yapısını yansıttığını ve etik üzerine felsefi bir bakış açısı sunduğu düşünen insanlar da olmuştur. Tartışmasız İngiliz edebiyatının en güçlü trajedilerinden biri ve belki de en güçlüsü olan Hamlet, William Shakespeare’in bilinen en uzun eseridir. Shakespeare’in kendisi yaşarken popüler hale gelen bir oyun Hamlet, kısa süre içinde şöhretini diğer ülkelere de taşımıştır.

Bir Cevap Yazın