Kristal Salon nerededir?

baku kristal salonAzerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Kristal Salon (Baku Crystal Hall) 2012 Erovizyon Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapan Bakü’de bu yarışma için özel olarak inşa edilmiş, çok fonksiyonlu kapalı alandır.

Bakü Kristal Salon, Alpine Bau Deutschland AG adlı bir inşaat firması tarafından, Hazar Denizi üzerinde, sekiz ay gibi oldukça iddialı bir sürede tamamlanmıştır. Projenin diğer yüklenicileri GMP International Gmbh, Nussli AG adlı firmalar olmuştur. Binanın yüksekliği 206 metre, genişliği ise 168 metredir. Bu devasa büyüklükteki binanın sekiz ayda bitirilmesi inşaat sektörü açısından bir mucizedir, zira bu boyutta çok fonksiyonlu binalar 4-5 yıl gibi sürelerde bitirilmektedir. Ancak, Kristal Salon inşasında tasarım, imalat ve uygulama aşamaları çok başarılı bir planlama ve uygulama ile eşanlı olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Binanın 31 Mart 2012 olarak planlanan açılış tarihi ötelenerek, 16 Nisan 2012’de resmi açılış gerçekleştirilmiştir. Kristal Salonun toplam maliyeti 6 Milyon Manat olmuştur.

Bakü Kristal Salon, 2012 Erovizyon Şarkı Yarışması için inşa edilmiş olmakla beraber, yarışmanın ardından bina konser salonu, spor salonu gibi çok fonksiyonlu bir şekilde kullanıma hazır olarak kalmıştır. Bina, teknik açıdan çok yüksek standartlar sunan bir gösteri ve konser merkezi olarak Bakü’nin yıldız binaları arasında yerini almıştır.

Erovizyon Şarkı Yarışması’nda 18 bin kişiyi ağırlayan Kristal Salon, normalde 25 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahiptir. Bina, saf çelikten imal edilmiş bir bina olup, üç ayrı bölümden müteşekkildir. Bu üç bölüm şu şekildedir:

  • Modüler yapıdaki stadyum,
  • İç çatı kısmı,
  • Membran dış yüzey.

Bakü Kristal Salon, 80 bin adet LED lamba ile gerçekleştirilen aydınlatması ile geceleri bir görsel şölenin oluşmasını sağlamaktadır. Işıklardan oluşan renk cümbüşü kilometrelerce uzaktan bile görülebilmektedir.

Bakü Kristal Salon inşaatı, sosyal açıdan bazı protestolara sebebiyet vermiştir. Proje inşasında o bölgedeki halkın zorla evlerinden tahliye ettirildiği yine bölgedeki sokak hayvanlarının öldürüldüğü iddiaları sivil toplum örgütlerinin tüm dünyada tepkisine neden olmuştur. Ancak, bu iddialar kabul edilip, onaylanmamıştır. Yaşanan bu hoş olmayan gelişmeler, binanın başarıyla tamamlanmasına ve gerek tamamlanma hızı, gerek teknik özellikleri ile dünyanın etkileyici binaları arasındaki yerini almasına engel olmamıştır.

Bir Cevap Yazın