Apart otel ne demektir?

Apart otel; otel konseptinde işletilen ancak standart otellerden farklı olarak her birinde yeme içme gereksiniminin konaklayan kişilerce karşılanabilmesine imkan veren donanım ve malzemenin bulunduğu bağımsız apartmanlar, daireler ya da villalar şeklinde dizayn edilmiş otel çeşidine verilen isimdir. Bu bağımsız birimlerin her birine, “ayrı” anlamında bir kelime olan “apart” ismi verilir. Kısaca, “apart otel” de, “apartlardan oluşmuş otel” anlamına gelmektedir.

Apart oteller, kalabalık grupların tatil ihtiyaçlarını daha uygun maliyet ile gerçekleştirmesi açısından önemli bir rol üstlenmişlerdir. Bağımsız bir mutfak olması hem maliyet açısından, hem de isteğe göre yemek yeme seçeneğini sunuyor olmasından ötürü tercih edilebilmektedir. Ancak, bu şekilde dizayn edilmiş otellerde bazı dezavantajların oluşması da kaçınılmaz olmaktadr. Bunlardan bazıları şu şekiledir:

  • Genelde odalar küçüktür.
  • Otelde oda sayısı ve dolayısı ile insan sayısı oldukça fazladır. Bu da birçok hizmet için sıra bekleme, geç hizmet alma gibi sıkıntıların olasılığının yükselmesi anlamına gelmektedir.
  • Uygun maliyetli bir seçenek olması amacı ile tercih edilen apart otellerde kişi başı uygulamadan ötürü, kişi sayısının artması ile maliyet de artar.

Apart oteller, gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bunda uygun maliyetli olmaları kadar, insanların ev koşullarına en yakın şekilde, kalabalık gruplarla (çekirdeki aile dışındaki ailelerini de dahil ederek oluşturdukları kalabalık aileler şeklinde, kalabalık dost grupları şeklinde) tatil yapma arzularının artmasının da etkisi mevcuttur.

Bir Cevap Yazın