İlham Aliyev kimdir?

ilham-aliyevİlham Aliyev, Azerbaycan’ın üçüncü cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in oğlu ve bugünkü cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı rolü dışında İlham Aliyev, Yeni Azerbaycan Partisi’nin genel başkanlığı görevini de idame ettirmektedir.

İlham Aliyev, 24 Aralık 1961 tarihinde Bakü’de doğmuştur. 1967 ve 1977 yılları arasında ilk, orta ve lise öğrenimini Bakü’de tamamlamıştır. Lisans eğitimini 1977 yılında girdiği Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde 1982 yılında tamamlamıştır. Aynı okulda gerçekleştirdiği doktora ile “tarih doktoru” unvanını almıştır. 1990 yılına kadar olan dönemde öğetim görevlisi olarak çalışan İlham Aliyev 1990 yılından sonra iş hayatına atılmıştır.

1994 ve 2003 yılları arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin başka yardımcılığını yapan İlham Aliyev için bu görev hayatında önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Zira, bu görevi esnasında dahil olduğu petrol sektörü ile ülke politikalarının oluşmasına yardımcı olacak derecede yüksek bir bilgi ile donanmıştır. 1995 ve 2000 yıllarında yapılan seçimler ile siyasete atılmış, milletvekili olarak Azerbaycan  Cumhuriyeti Parlamentosu’na katılmıştır. 2003 yılında ise siyaset hayatının en önemli aşamalarından birini katetmiş olup, başbakan olarak milletvekili statüsünden ayrılmıştır. İlham Aliyev’İn yerine geldiği başbakan Artur Rasizade’dir.

4 Ağustos 2003 tarihinde Parlamento onayı ile Başbakan olan İlham Aliyev, 15 Ekim 2003 tarihinde gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın %76’sının olurunu alarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Babası Haydar Aliyev’in yerine cumhurbaşkanı olan İlham Aliyev,  31 Ekim 2003 yılında da bu görevine resmen başlamıştır. 2003 cumhurbaşkanlığı seçimlerine muhalefet itiraz etmiş, sonucu tanımadığını ilan etmiştir. Yaşanan protestolarda çok sayıda tutuklamalar olmuştur.

İlham Aliyev, Mehriban Aliyeva ile evli olup, bu evliliğinden üç çocuğu bulunmaktadır. İlham Aliyev’in iki kızının adları Arzu ve Leyla, oğlunun adı ise Heyder şeklindedir. İlham Aliyev aynı zamanda iki torun sahibi bir dededir.

Rusça, İngilizce, Fransızca ve Türkçe dillerini çok iyi derecede konuşan İlham Aliyev halen Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı görevini devam ettirmektedir.

Bir Cevap Yazın