Körling nedir?

KörlingSon beş yılın belki de en gözde spor dallarından bir tanesi olan Körling, gençlerin çok büyük ilgisini çekmektedir. Bu yüzden birçok şehirde Körling yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 500 yıllık bir geçmişi olan ve ülkemizde insanların dikkatini yeni çekmiş olmaktadır. İskoçyalılar tarafından bulunmuş olup, bazı yerlerde buzda satranç da denmektedir. Kanada ve çevre ülkelerde çok sayıda insan tarafından oynanan ilk olarak 1924 senesinde olimpiyat oyunlarında oynanmaya başlandıktan sonra 1998 yılında da resmen bir spor dalı olduğu kabul görmüştür. Buzda satranç denemesinin asıl nedeni strateji geliştirmek gerektiği ve akılla oynanan bir oyun olduğundan dolayı o şekilde isimlendirilmiştir. Çok karışık bir düzeneği bulunmaktadır. Bir anlık dikkat kaybı oyunu kaybetmeye neden olacaktır. Oyuncuların çok iyi düşünmesi ve rakibe karşı başarılı sonuçlanacak bir hamle yapması gerekmektedir. Çok hızlı olunması gerekmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde çok hızlı düşünerek hamle yapılmalıdır. Oyunun en temel şartı Hız ve mantıktır. Uzmanlar tarafından zihin açıcı ve beyin geliştirici bir oyun olduğundan, çocukların oynamasını tavsiye etmektedir.

Körling iki takımdan karşılıklı oynayabilmektedir. Her takımda dört kişi olması gerekmektedir. Oyunun oynandığı alan 42 metre uzunluğunda olmalı ve 4.3 metre genişliğinde oluşan zeminin buz olduğu bir pist üzerinde oynanmaktadır. 10 raunt olmaktadır. Taş, süpürge ve fırça malzemeleri sayesinde oynanır. Her raunt 76 dakika olur. Oyuncuların dinlenmesi için sadece 1 dakika süre verilmektedir. Eğer berabere kalınırsa uzatmalara gidilmektedir. Oyun 8 taş ile oynanır. Körling özel ayakkabıları ve özel giysileri bulunmaktadır. Körling için üretilen ayakkabılar oyuncunun elini kullandığı yöne doğru hareket edebilmesini için üretilmiştir. Oyun içerisinde kullanılan süpürgelerin ya da fırçaların pist zeminin kaplı olduğu buzun süpürülmesi için kullanılır. Böylece zemin zarar görüp aşınmaz. Böylece oyuncu daha kolay taşı yerinden hareket ettirip taşıyabilir.

Körling oyununda kullanılan taşlar 20 kilo civarında olmaktadır. Bu taşları özel olarak üretildiğinden, oyuncunun daha kolay taşıması için taş üzerinde sapı olmaktadır. Her takımın kendi taşının üzerinde olan sapların farklı rengi olmaktadır. Hog çizgisi bulunmaktadır. Bu çizgiye kim kendi takımının taşını daha hızlı bir şekilde fırlatırsa o takım sayı kazanır. Hog çizgisine taşı götürülmemesi için rakip takım mücadele eder.

Bir Cevap Yazın