Ayna hastalığı nedir?

aynahastaligiAyna hastalığı, diğer bir deyişle Dismorfofobi denmektedir. İnsanların kendilerini sürekli olarak incelemesi sonucunda ortaya çıkan ve günün belli bir süresini kendini incelemekle geçirirler. Karşısında bulunan insanların gözle görmediği ve hissetmediği bir kusurunu kendisi görüp, çok aşırı bir şekilde büyütmesi sonucunda rahatsız olarak hissetmesine neden olmaktadır. Kişinin yüzünde olan bir sivilce normal insanların dikkatini dahi çekmediği halde çok büyük sorunmuş gibi hissedecektir. Bu durum tamamen psikolojik bir rahatsızlık olacağından dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayna hastalığı yaşayan bir insanın takıntı haline getirecek ve olan ufacık bir kusurunu yok olması için çok büyük kozmetik ürünleri ya da estetik açıdan güzel görünmek için sürekli olarak uğraşacak ve gerekirse o kusurdan kurtulmak için ameliyat bile olabilirler. Gündelik işlerini yapamaz hale gelirler.

Ayna hastalığı yaşayan insanlar sürekli olarak vücudunda gördüğü kusurların düzelmesi ve bu kusurların olmaması için soluğu sürekli olarak doktora gideceklerdir. Ufacık bir sivilcenin ya da başka bir kusurun ameliyatla düzeltilmesi için doktora gittikleri zaman, doktora sorunlarını anlattıklarında psikolojik bir rahatsızlık olduğunu fark eden hekim direk hastayı psikiyatri doktoruna yönlendirmesi gerekmektedir. Genellikle ayna hastalığı yaşayan insanların psikiyatri doktoruna gitmeyi kabul etmediğinden, başka doktorlara giderek kusurlarını düzeltmek isteyecektir. Sadece kendisinin fark edeceği kusurların düzeltilmesi için estetik operasyon geçirmesi adına gerekirse son kuruşuna kadar harcayacaktır. Çevresinde ki insanların kendisine bir kusuru olmadığını söyledikleri zaman o insanlarla kavga dahi ederler. İnsanların burunlarının kemerli olmaları kendisini çok çirkin olduğunu düşündüklerinden dolayı, estetik yaptırmak isterler. Burun estetiği olduktan sonra, dudaklarını kalınlaştırma, kaşlarını kaldırma, göz çevresinde ki kırışıklıklar gibi birçok estetik için bıçak altına yatmak isteyecektir.

Ayna hastalığı neden olur?

Dismorfofobi hastalığı; a sosyal ve içine kapanık olduğundan çok fazla arkadaş edinememiş insanlarda, çevresinde ki insanların kendisini dışlamasından, güzel olmayan, aşırı kilolu olan insanlarda ve ya çok zayıf olan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Televizyona çıkan mankenlerin ya da bakımlı olan sanatçıların aşırı bakımlı olmaları, vücutlarına bakmaları ve çok güzel olmalarından dolayı insanların ünlü kişilere özendiğinden dolayı da bu rahatsızlık ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Ayna hastalığının belirtileri nelerdir?

Bir anda oluşacak bir hastalık değildir. Kişi dışlanmasından dolayı, aşırı kilolu olmasından dolayı, içine kapanık olmasından dolayı zamanla gelişecek ve aynaya baktığı zaman, yüzünde, göğüslerinde, bacaklarında, göbeğinde ya da diğer başka bir organında bir kusur fark edecektir. Bu kusuru görmemek için de aynaya asla bakmayacak ve aynalara küsecektir. Bazı hastalarda ise sürekli olarak yanlarında bir ayna taşırlar. Gece uyuduğu zaman bile kalkıp kendisine aynada baktıktan sonra tekrar yatacaktır. Eğer aynaya baktığında kendisini hiçbir şekilde beğenmediği ve kendisini çok çirkin hissettiği için bu durum iş hayatını, okul hayatını, sosyal yaşantısını ya da aile yaşantısını çok derinden etkiliyorsa o zaman bir sorun olduğunu kabul etmesi gerekmektedir.

Ayna hastalığı nasıl tedavi edilir?

Sürekli olarak kendisinde bir kusur bulan ve sürekli olarak şikayet eden insanların doktor doktor gezmesi sonucunda çevresi ya da doktorları tarafından psikiyatri doktoruna yönlendirilmesi gerekmektedir. Bir yandan psikolojik tedavi görürken, diğer yandan mutlaka ilaç tedavisi alması gerekiyor. Bu hastalık ilerlediği zaman estetik olmadığında ya da estetik olmuş olsa bile kendisini hala beğenmeyen bir insanın büyük bir depresyona girmesine ve büyük sorunların olmasına da neden olacaktır. Bazı hastalar maddiyattan dolayı estetik operasyon geçiremediği için, intihar etmektedirler. Tedavi sırasında hastanın herhangi bir kusurunun olmadığına inanması gerekmektedir. Ayna hastalığının neden oluştuğu öğrenilmesi gerekmektedir. Eğer kişi aşırı kiloluysa kilo vermesi, kişinin içine kapanıksa bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Bu neden düzeltildiğinde kişinin kendisine olan güveni geleceğinden, ayna hastalığı da düzelecektir.

Bir Cevap Yazın