Köpek nedir?

guzel-kopekKöpekler yaşadıkları yer bakımından dünyanın evcil veya vahşi hayvanlarıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde farklı ırklardan bulunmaktadır. Keskin koku alma özelliği  ve işitme kabiliyeti de oldukça kuvvetlidir. Etçil bir memelidir. Köpekler sahiplerine bağlılığı ile bilinmektedir. Hayatta 15 ila 20 yıl arasında ömürleri vardır. Görünüş ve büyüklükleri bakımından yüzün üzerinde farklı ırk mevcuttur.

Köpeklerin üst çenesinde üç tane, alt çenesinde ise dört tane kesici diş bulunmaktadır. Çok eski çağlardan bu yana evcil oldukları bilinmektedir. Parmakları üzerinde koştuğu için tırnakları canını acıtabilir. Köpekler doğuştan oldukça iyi bir yüzücüdür. Saatte elli kilo metre hızla koşabilir. Gece görebilme özelliği vardır. Köpekler çok zekidir. Bu yüzden oldukça kolay bir şekilde eğitilirler.

Köpekler beş ayda bir eşleşirler ve doğum süresi dişi köpeğin altmış üç gündür. Dişi köpekler altı ila sekiz arasında yavru doğurur. Bu yavruların gözleri kapalıdır. Ancak gözleri yaklaşık olarak iki hafta içerisinde açılarak işitmeye başlar. Yaklaşık olarak altı hafta annelerinden süt emerler ve altı haftalıktan sonra, eğitilmeye başlarlar. Eğitilmezlerse, insanlara ve diğer hayvanlara karşı çekingen olurlar.

Köpeklerde ter bezi olmadığı için terlemezler. Ama çok yorulduklarında yada aşırı sıcak mevsimlerde dillerini dışarı sarkıtarak salya akıtırlar. Köpekler eğitildiği için, bir çok alanda insanlar tarafından iyi koku aldıklar ve sese aşırı duyarlı olduklarından dolayı av, haber, polis, bekçilik gibi mesleklerde kullanılırlar.

Bir Cevap Yazın