Diyet salata nasıl yapılır?

ton-balikli-salataUzmanlar diyet yaparken mutlaka salata yememiz gerektiği konusunda bizleri uyarır. Salata insana tokluk hissi vereceği ve kalorisi düşük olduğundan ötürü, diyet yaparken istediğimiz kadar salata yiyebiliriz. Diyet yaparken karbonhidrat tüketiminden uzak durmamız gerekmektedir. Bol bol yeşillik ve salata yemeli, protein almamız gerekmektedir. Karbonhidrat tüketimi yapmadığımız zaman daha kolay kilo verebiliriz. Karbonhidratlı yiyecekler, şekerli yiyecekler ve yağlı yiyecekler insanların baş düşmanıdır. Bu yiyecekler obezitenin oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Eğer kilo alımına başladıysanız, fark eder etmez hemen önlem almak zorundasınız. Aksi takdirde obezite olduğunuzda, sağlığınızdan da olmuş olacaksınız. Obeziteyle birlikte bir çok hastalık yaşamınızda olacaktır. Obeziteden kurtulabilmek veya hiç yakalanmamak için, sağlıklı beslenmek şarttır. Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden, şekerden, karbonhidratlı yiyeceklerden ve alkollü içeceklerden vazgeçtiğimiz zaman hem sağlıklı beslenmiş oluruz, hem de kilo alımının önüne geçmiş oluruz. Akşamları hafif yiyecekler yemeye özen göstermeliyiz. Yapacağımız salatalar sayesinde tüm akşamı tok geçirebiliriz. Hafif bir yiyecek olduğu için salatayı hemen hemen her akşam tercih etmeliyiz.

Tavuklu salata,

Zeytin yağ
Haşlanmış yarım Tavuk göğsü
1 tane domates
1 tane salatalık
1 adet kuru soğan
Maydanoz
Dere otu
1 tatlı kaşığı mısır
Yarım göbek salata

Domates, Salatalık, kuru soğan maydanoz, dere otu ve göbek salata iyice yıkandıktan sonra küçük küçük doğranır ( isterseniz domatesin ve salatalığın kabuğunu soyabilirsiniz, ama vitamini kabuğunun altında olacağı için tavsiye edilmez) Haşlamış olduğunuz yarım porsiyon tavuk minik parçalar şeklinde doğranarak karıştırılır. Ve servis tabağının üzerine mısır ilave edilir. Üzerine bir yemek kaşığı zeytin yağıda konulduktan sonra servis edilir.  İsteğe bağlı olarak limon, sirke veya nar ekşisi konulabilir.

Tarifini vereceğimiz ikinci salatamız ise, ton balıklı salatadır.

1 kutu ton balığı
1 göbek salata
1 domates
1 salatalık
3 adet taze soğan
2 adet sivri biber

İlk başta, göbek salata, domates, sivri biber, salatalık ve taze soğan küçük parçalar halinde doğranır. İsteğe bağlı olarak salataya bir yemek kaşığı yağ, limon veya sirke koyabilirsiniz. En son ton balıkları minik parçalar halinde doğrandıktan sonra, iyice karıştırıldıktan sonra yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın