Ayçiçeğinin faydaları nelerdir?

Ayçiçeği halk arasında günebakan, gündöndü, günçiçeği adları ile de bilinayçiçeğien, çiçekleri ve yağından faydalanılan bir tarım bitkisidir.  Kökleri aracılığıyla topraktan bol miktarda potasyum ve besin maddeleri alan, son yıllarda üretimine önem verilen bir bitkidir. Ülkemizin iklim koşulları sebebiyle en çok Marmara ve Trakya bölgesinde yetiştirilir. Papatyagiller familyasından olan bitkinin çekirdekleri, ayçekirdeği olarak bilinmekte, çerez ve yağ üretiminde kullanılmaktadır.  Çekirdekler fabrikalarda işlenerek, bitkisel yağ sektöründe kullanılır.  Gıda sektöründe de kullanılan ayçiçek yağı, aynı zaman da sanayi de boya ve sabun yapımında kullanılır. Çekirdeklerinden kalan küspesi ise hayvan yemi olarak değerlendirilir.

Ayçiçeğinin faydalarını öğrenerek, bilinçli kullanmak gereklidir. Doğal bir antioksidan olan E vitamini yönünden oldukça zengin olan ayçiçeği, selenyum, çinko, fosfor, B6 vitamini, magnezyum ve folik asit yönünden de zengin bir bitkidir. Çok az bitki de bulunan, D vitamini özelliği ile de, vücudumuzun kalsiyum ve fosforu en iyi şekilde kullanmasını sağlayarak, sağlığımıza katkı yapacaktır. Bilindiği gibi fosfor ve çinko, kemik ve diş sağlığı yönünden oldukça önemli minerallerdir. Kan şekerini düşürmede oldukça faydalı olan bitkinin, yağından çıkarılan esansı ise verem tedavisinde etkilidir. Kalp hastalıkları, beyin ve sinir fonksiyonları açısından sağlığımızı korumada bizlere yardımcı olur. Düzenli kullanıldığın da, iktidarsızlığı önlemede de etkendir. Böbrek fonksiyonlarımızın düzenli olmasında yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, kurdeşen ve yaraların iyileşmesi için kullanılmasında fayda vardır. Posalı bir yiyecek olduğu için, besinlerin bağırsaktan atılmasına yardımcı olarak, bizleri kanserden koruyucu etki yapar. İçeriğindeki E vitamini sayesinde, kanserin vücutta vereceği hücre hasarını azaltarak, yaşlılığı geciktirir. Özellikle prostat kanserindeki koruyucu etkisini küçümsememek gerekir. Ayçiçek yağı damar sertliğinin giderilmesinde etkilidir. Fazla yapılan egzersiz sebebiyle, vücudumuzun kas hasarına uğradığını hepimiz biliriz. Ayçiçeği içeriğindeki E vitamini sayesinde bu kas hasarının da önlenmesini sağlar. Çekirdekleri çerez olarak oldukça fazla tüketilen ayçiçek bitkisinin, 100 gramında 22 gram protein içermesi sebebiyle besleyici özelliğini de unutmamak gerekir. Çekirdeklerinin bu şekilde tüketilmesi, sindirimin kolay olmasını da sağlar.

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz ayçiçeği, ruh halimizin de düzene girmesinde ve uyku düzenimizin sağlanmasında oldukça etkili olacak bir bitkidir.  Şifalı özelliği ile oldukça önemli bir yere sahip olan ayçiçeği yetiştiriciliği teşvik edilerek, üretimi arttırılmalıdır.  Ayçiçeği bu güne kadar bilinen hiçbir ciddi yan etkiye sahip olmadığı için, güvenle tüketebilirsiniz. Sağlığı doğadan arayıp bulmak, bizlere huzurlu bir yaşamın kapılarını açar. Sağlıklı olmanız dileğiyle..

Bir Cevap Yazın