Kleopatra kimdir?

Hala günümüzde birçok filme ve romana konu olan ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra, özellikle Roma İmparatorluğu ile ilişkileri ile kendine tarihte geniş bir yer edinmiştir. Roma İmparatoru Julius Caesar ve Marcus Antonius ile yaşadığı gizli birliktelikler bazen iddialardan oluşan bir halk efsanesi, çoğu zaman da gerçeklik payı olan tarihi olaylardır.

M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşamış olan Kleopatra, M.Ö. 323 yılında Büyük İskender’in Mısır feth etmesinden sonra bölgenin hakimi olan Makedonyalıların varisi ve kraliçesidir. Kleopatra’nın Roma İmparatorluğu ile olan ilişkileri, babasının siyasi gücünün zayıflaması nedeniyle Roma elçilerine rüşvet vererek başlamıştır.Kleopatra gençlik yıllarından beri aktif siyasetin içerisinde yer alan bir şahsiyet olarak, her zaman tahta tek başına çıkmak isteyen bir ruh hali içerisindeydi.

Kleopatra ile ilgili anlatılan efsanelerde, siyasal gücünü geri kazanmak ve tek başına tahta çıkmak için yardımı istediği Roma İmparatoru Julius Caesar’a, kendini bir halıya sarılı olarak sunduğu söylenir. Halının açılmasıyla karşısında Kleopatrayı gören Caesar, o anda kadına aşık olmuştur. Her ne kadar Kleopatra ilişkilerinin meyvesi olarak gördüğü çocuğına Caesar’ın ismini verdiyse de, Caesar asla çocuğun kendisine ait olduğunu söylemedi.

Beraber Roma’ya gitmelerinin ardından Kleopatra ile olan ilişkisi ortaya çıkınca halkın büyük tepkisini alan Caesar, M.Ö. 44 yılında katledilerek öldürüldü. Caesar’ın ölümünü takiben tekrar Mısır’a dönen Kleopatra, oluyla beraber tahta çıktı. M.Ö. 41 yılında Mısır’da görevli olan ünlü kumandan Marcus Antonius ile tanışan Kleopatra, ünlü komtanın da gönlünü çalmayı başardı. Marcus Antonius İskenderiye’de bir kışın tamamını Kleopatra ile birlikte geçirdi ve kendisine siyasal anlamda destek sağladı.

Birliktelikleri kısa süre içerisinde fırtınalı bir aşka dönüşen Antonius Kleopatra çiftinin, bir de ikiz çocukları oldu. M.Ö. 36 yılında Antakya’da küçük bir tören ile evlenen çift, M.Ö. 30 yılına kadar birlikteliklerini sürdürdü. Daha sonra  Kleopatra’nın öldüğünü zanneden Marcus Antonius intihar etti ve ardından yapılan savaşlarda tahtını kaybeden Kleopatra’da bu acıya daha fazla dayanamadı ve o da intihar etti.

Bir Cevap Yazın