Kleopatra kimdir?

Hala günümüzde birçok filme ve romana konu olan ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra, özellikle Roma İmparatorluğu ile ilişkileri ile kendine tarihte geniş bir yer edinmiştir. Roma İmparatoru Julius Caesar ve Marcus Antonius ile yaşadığı gizli birliktelikler bazen iddialardan oluşan bir halk efsanesi, çoğu zaman da gerçeklik payı olan tarihi olaylardır.

M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşamış olan Kleopatra, M.Ö. 323 yılında Büyük İskender’in Mısır feth etmesinden sonra bölgenin hakimi olan Makedonyalıların varisi ve kraliçesidir. Kleopatra’nın Roma İmparatorluğu ile olan ilişkileri, babasının siyasi gücünün zayıflaması nedeniyle Roma elçilerine rüşvet vererek başlamıştır.Kleopatra gençlik yıllarından beri aktif siyasetin içerisinde yer alan bir şahsiyet olarak, her zaman tahta tek başına çıkmak isteyen bir ruh hali içerisindeydi.

Kleopatra ile ilgili anlatılan efsanelerde, siyasal gücünü geri kazanmak ve tek başına tahta çıkmak için yardımı istediği Roma İmparatoru Julius Caesar’a, kendini bir halıya sarılı olarak sunduğu söylenir. Halının açılmasıyla karşısında Kleopatrayı gören Caesar, o anda kadına aşık olmuştur. Her ne kadar Kleopatra ilişkilerinin meyvesi olarak gördüğü çocuğına Caesar’ın ismini verdiyse de, Caesar asla çocuğun kendisine ait olduğunu söylemedi.

Beraber Roma’ya gitmelerinin ardından Kleopatra ile olan ilişkisi ortaya çıkınca halkın büyük tepkisini alan Caesar, M.Ö. 44 yılında katledilerek öldürüldü. Caesar’ın ölümünü takiben tekrar Mısır’a dönen Kleopatra, oluyla beraber tahta çıktı. M.Ö. 41 yılında Mısır’da görevli olan ünlü kumandan Marcus Antonius ile tanışan Kleopatra, ünlü komtanın da gönlünü çalmayı başardı. Marcus Antonius İskenderiye’de bir kışın tamamını Kleopatra ile birlikte geçirdi ve kendisine siyasal anlamda destek sağladı.

Birliktelikleri kısa süre içerisinde fırtınalı bir aşka dönüşen Antonius Kleopatra çiftinin, bir de ikiz çocukları oldu. M.Ö. 36 yılında Antakya’da küçük bir tören ile evlenen çift, M.Ö. 30 yılına kadar birlikteliklerini sürdürdü. Daha sonra  Kleopatra’nın öldüğünü zanneden Marcus Antonius intihar etti ve ardından yapılan savaşlarda tahtını kaybeden Kleopatra’da bu acıya daha fazla dayanamadı ve o da intihar etti.

5 thoughts on “Kleopatra kimdir?

 • 13 Mart 2016 tarihinde, saat 12:03
  Permalink

  Kleopatra harika birisi ve çirkin değil

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2013 tarihinde, saat 16:04
  Permalink

  galiba siz cok kiskancsiniz gülgün hanim kiskanckiiler bu sekilde yazar ve ya konusur .

  Yanıtla
  • 08 Mayıs 2014 tarihinde, saat 14:13
   Permalink

   Hayır gayet mantıklı bi açıklama yapmış. Çünkü o kadar zeki bi kadın napar eder güzel olmanın da bi yolunu bulur mutkaka

 • 24 Ekim 2012 tarihinde, saat 15:15
  Permalink

  Bence, Kleopatra hiç güzel bir kadın olmamış. O zamanlar dünya tarihinde tahta geçen tek kadın Kleopatra olmuşdur. Kleopatra döneminde hiç bir kadının yapmak imkanı olmadığı güzellik iksirlerinden kullanmış,güzel giyinmiş,eşsiz takılar takmış , herkese emrler yağdırmış, bütün ülkeye hükm etmişdir.Bu yüzden Kleopatra döneminin erkekleri tarafından erişilmez birisi gibi görülmüşdür.Zamanla bu erişilmezlik duygusunun yerini bu kadına sahip olma duygusu,isteyi almışdır.Erkekler yarışa girmişdir onun için.Bütün bunlar tabiri-caizse onu erkeklerin gözdesi yapmış ve onun güzel bir kadın gibi tanımlanmasını sağlamışdır.Öyleki bugün de bir çok insan tarafından bu hayali güzelliye inanılıyor.

  Yanıtla
  • 13 Temmuz 2014 tarihinde, saat 14:37
   Permalink

   kleapta mısıın güzel kadını fkt sen yanlş anladn bizde esmi var mavi gölü siyh saçlı beyaz tenli dr ölüsü resmi vr fkt cildine ilç kullandı içn çürümedi kleptra sadeece mısrın değil romanın gğldr

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: