Wikileaks nedir?

Julian Assange

Kurulduğu günden bugüne dünyada artık hiç birşeyin eskisi gibi olmayacağını gösteren Wikileaks, ülkemizde çoğu insan tarafından ünlü bilgi ansiklopedisi “Wikipedi” ile dahi karıştırılmaktadır. Wikileaks; devletlerin ve farklı organizasyonların gizli bilgilerini yayınlayan ve yayın kaynaklarını her zaman gizli tutan bir organizasyondur. İsveç merkezli bir topluluk olan Wikileaks, birçok insana göre yüzyılın en önemli insanlarından biri olan Julian Assange tarafından yayın editörlüğü yapılan uluslararası oluşum olarak bilinir.

Wikileaks ile Julian Assange adı her ne kadar iç içe geçmiş olsa da, Assange yalnızca buzdağının görünen kısmı olarak editör değil aynı zamanda da Wikileaks’in basın sözcüsüdür. Avustralyalı bir gazeteci olan Julian Assange, matematik ve fizik öğrencisi kimliği de bulunan bir yandan da bilgisayar programcısı olan çok yönlü bir insandır. Birçok farklı dava nedeni ile bir dönem kaçak hayatı yaşayan ve 2010 yılında İngiliz polisi tarafından tutuklanmıştır.

Devletlerin gizli belgelerini halka sızdırdığı için Wikileaks örtünü büyük bir gizlilik içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu nedenle Julian Assange bu oluşumun yalnızca insanlara gösterilen kısmı olarak basın sözcüsü seçilmiştir. Wikileaks oluşumunun ardında A.B.D., Çinli, Tayvan, Güney Afrika, Avrupa ve Avustralyalı birçok ismin olduğu söylenmektedir. Ancak üyelerinin tam olarak kimlikleri bilinmemekte ve haklarında yalnızca dedikodular bulunmaktadır.

Wikileaks’in internet sitesi 4 Ekim 2006 yılında yayına başlamıştır ve yayın hayatı boyunca en fazla ziyareti, İsveç’ten almıştır. Site yayın hayatına başladıktan yalnızca 1 yıl sonra içeriğinde 1 milyon 200 binden fazla döküman bulunmaktaydı. Bu güne kadar yakın insanlık tarihine dair binlerce belgeyi halkla paylaşması ile sürekli gündemde olan Wikileaks, faaliyetleriyle popüler olmaya da devam edecekmiş gibi görünmektedir.

Bir Cevap Yazın