Piri Reis kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu tarihine damgasını vurmuş ve günümüzde çizdiği dünya haritasıyla hala birçok tarihçi ve bilim adamları tarafından büyük bir araştırma konusu olan Piri Reis, gizemleri ve trajik hayatıyla her zaman insanların ilgi kaynağı olmuş bir karakterdir. Piri Reis öncelikle bir deniz korsanı, sonrasında Osmanlı denizcisi, bir araştırmacı, macera tutkunu, döneminin ileri derece bilgi sahibi bir bilim adamı ve gizemli hikayelerin başrol oyuncusudur.

Doğum tarihi hakkında her ne kadar farklı rivayetler olsa da, kesin olarak hangi tarihte doğduğu bilinmemektedir ancak ölümü Osmanlı tarihçileri tarafından binlerce defa araştırılan bir konu olduğundan çok iyi bilinmektedir. Barbaros’un ölümü ardından 1546 yılında Mısır Kaptanlığına getirilen Piri Reis, yaşlılık döneminde çıktığı son Mısır seferindeki başarısızlığı nedeniyle 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanıyla idam edilmiştir.

Piri Reis bilinen insanlık tarihinin en büyük kartograflarından biri belki de en iyisidir. Dünya tarihinin en kapsamlı ve birçoğuna göre gerçek anlamda ilk denizcilik kitabı olan Kitab-ı Bahriye, Piri Resi tarafından yazılmıştır. Amerika Kıtası’nın keşfinden önceki dönemlerde çizdiği dünya haritasında son derece detaylı bir şekilde Amerika’nın doğu kıyılarını nasıl gösterdiği, günümüzde gizemini hala koruyan en büyük sırlarından biridir. Çoğu tarihçiye göre gençlik yıllarında Akdeniz’in en ünlü korsanlarından biri olan Piri Reis, Christoph Colomb’u ele geçirdiğinde ondan aldığı haritalar yardımıyla dünya haritasını tamamlamıştır.

Gerçek anlamda ilk dünya haritasını gerek korsanlık yıllarında ele geçirdiği haritaları kullanarak gerekse de kendi gözlemlerinden yararlanarak 1513 yılında üç parçalı olarak çizmiştir. Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika Kıtası’nın batısı ve Amerika Kıtası’nın doğu kısımlarının yer aldığı bu haritanın günümüzde yalnızca bir parçası bulunmaktadır. Diğer parçası ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetlerden biri; Kanuni Sultan Süleyman’ın haritaya bakarak; “Dünya ne kadar küçük, bize lazım olan doğu kısmıdır” dediği ve daha sonra haritayı ortadan ikiye yırttığı yönündedir. Diğer bir iddia ise bir Hindistan seferi nedeniyle diğer parçanın ordu içerisinde kullanıldığıdır.

6 thoughts on “Piri Reis kimdir?

 • 21 Kasım 2013 tarihinde, saat 21:00
  Permalink

  çok uzun ve çak fazla bilgi verdiğinden dolayı öğretmenimin çok beğeneceğine çok güveniyorum ayrıca wikipediyede bakabilirsiniz orasıda ansiklopedi bilgisi verdiği için baya verimli iş yapiyor bence oradan bakın ama ben bu sitenin daha çok elverişlii olduğuna inanıyorrum ve bu siteden ayrılmayın ……..:D

  Yanıtla
 • 20 Kasım 2013 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Harika olmuş çok beğendim ayrıca vikipediyede bakabilirsiniz bu konu hakinda…

  Yanıtla
 • 01 Mayıs 2013 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  çok teşkkür ederinm sağolın çok yardımcı oldunuz da ya şey bu sitenin kaynakçası ne

  Yanıtla
 • 17 Nisan 2013 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2013 tarihinde, saat 17:38
  Permalink

  teşekkürşer yardımcı oldu

  Yanıtla
 • 16 Aralık 2012 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  çok teşekür ederim emeğinize zihninize ve beğninize sağlık.ödevime çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: