Kitap nasıl okunmalıdır?

Ülke olarak çok kitap okuyan bir özelliğe sahip değiliz. Bir yabancı film izlediğimiz zaman o filmde bile arabada, parkta, yatakta vb birçok alanda kitap okuyan kişiler görürüz. Yabancı birçok ülkenin gerçeği budur. Bizim için kitap okumak belki çok sıkıcı geliyordur. Ya da kitabın nasıl okunacağını ve bu okumanın nasıl zevkli hale getirileceğini bilmediğimizden dolayı okumayı pek sevmeyiz.kitap
Öncelikle kitap okuma alışkanlığı geliştirmek için ilk olarak bir hedef koymak gerekir. Örneğin iki günde bir kitap bitirmek gibi. Bunu 2 hafta sürdürebilirsek, kitabı elimizden bırakamayacak duruma geliriz. Tabi bunu yaparken kitap okumanın çok önemli olduğunu beynimize yerleştirmemiz lazım.
Ne tür kitaplar okunmalı? Sorusuna bir çok çevreden farklı cevaplar verilir. Milliyetçiliği ağır basan hükumetlere sorarsanız, kahramanlıklarımızı anlatan destanlar okunmalıdır, derler. Din adamlarına aynı soruyu yöneltirseniz, dini kitapların okunması gerektiğini belirtirler. Bazı insanlarda ihtiyaçlarına göre tercihte bulunur. Örneğin bir ekonomist ekonomiye dair olan kitapları okur, bir büyükelçi dış siyasete dair kitapları okur.
Kitap okurken, insanlar bir çok farklı yöntem uygular. Bazı kişiler satırların altını çizer; bazıları fosforlu kalemle ya da kırmızı kalemle satırları çizer; bazıları paragrafların yanına yıldız gibi işaretler koyar. Çok fazla olmasa da kısa özetler çıkaranlar da olur.
Yalnız kalmış insanlar için kitap bazen en iyi arkadaş olur. Bazı insanlar içinde en güzel hediyedir. Bunların hepsi tamamen göreceli olan düşüncelerdir. Nesnel bir kanıya varmak mümkün değildir. Çünkü içinde bulunduğumuz psikolojik durum hep bizi yönlendirir. Her insanında psikolojik yapısı aynı olmadığını göre ister istemez göreceli bir durum ortaya çıkmaktadır.
Öncelikle yeni aldığınız kitabın sayfalarını hızlı bir şekilde çevirip taze kitap kokusunu içimize çekmeliyiz. Onun bize bir şeyler katacağına kendimizi inandırmalıyız. Yeni dünyalara yolculuk edeceğimizi ya da bilgimize bilgi katacağımızı düşünmeliyiz. Bu kitabın bizi ihtiyaç duyduğumuz yönde doyuracağına olan inancımız tam olmalı. Böylece bu kitaptan istediğimizi alabiliriz.
Kitapları ön yargı ile yaklaşmamalıyız. O kitap için söylenmiş olumlu ya da olumsuz bütün düşüncelere zihnimizi kapatmalıyız. Böylece daha objektif bir yaklaşımla kitaptan zevk alabiliriz. Kitabın size verecek bir mesajı olduğu düşünüp onu anlamaya çaba göstermelisiniz.
Eğer kitabın sizlerde kalıcı izler bırakmasını istiyorsanız, mutlaka unutulmaması gereken yerlerini bir şekilde işaretleyiniz ve notlar çıkarınız, sonra tekrar dönüp inceleyiniz. Böylece kitabın sizlere ne kadar faydalı olduğunu görürsünüz. İleride ihtiyaç duyduğunuzda o bilgileri hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Kitap okuma alışkanlığı kazandığınızda her fırsatta kitabı elinize almaya başlarsınız. Aşağıda belirtilen durumlarda sürekli kitap okursunuz.
1- Sabah mutlaka erken kalkıp kitap okuyabilirsiniz.
2- Sürekli çantanızda kitap taşıyınız.
3- İşe giderken kullandığınız araçta kitap okuyunuz. Böylece zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
4- Erken kalkmayı başaranlar için günün ilk ışığında kitap okunmalıdır.
5- Yine zamanı iyi değerlendirmek için hastan, banka gibi yerlerde sıra beklerken kitap okumalısınız.
6- Piknikten hemen sonra dinlenmek için kitap okumak iyi gelir.
7- Öğle yemeğinden sonra işe başlamadan bir yarım sat önce kitap okunabilir.
8- İş çıkışı evde yemek beklerken o arada fırsatı kaçırmayıp kitap okunabilir.
9- Hafta sonları hafta içi ayrılan zamandan daha fazla zaman ayırarak kitap okunabilir.

Bunlar kitap okuma zamanlaması için sadece birkaç basit örnek, her kişi kendi durumunda göre bunları çeşitlendirerek kitaplardan azami ölçüde faydalanabilir.

Bir Cevap Yazın