Kantaron yağının faydaları nedir?

Kantaron yağı cilde oldukça faydalı bir yağdır. İçeriğinde bulunan maddelerin faydaları sayesinde kanamaları durduran, antiseptik, yanık ve yaralarda tedavi edici, iltihapları önleyici kısaca kantaron yağının mucize bir yağ olduğunu söyleyebiliriz. Hem dâhilen içilerek, hem de haricen sürülerek bu faydalarından şifa bulabiliriz. Yağın hücreleri yenileme etkisinin olması, yanıkların ve yaraların tedavisinde başarılı olmaktadır. Tarihin eski dönemlerinden itibaren damar büzücü ve mikrop öldürücü etkisi insanlara hizmet etmiş olan yağın, bu etkileri bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. İçeriğinde kantaron ve zeytinyağın şifalarını birleştirmiş olan kantaron yağı herkesin ihtiyacı olabilecek bir üründür. Çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde faydasını göreceğiniz bu yağ, uzmanlar tarafından önerilen ürünler içindedir.

Kantaron yağının şifalı özellikleri nedir?

Açık yaralar, kesikler, taze yaralar, çarpmalar ve ezikler sonucunda oluşan travmaları iyileştirmede kullanılır. Yaralara etki etmesi aşağıdaki gibi olur;

  • Antiseptik özelliği sayesinde, yaralarda mikrop oluşumunun önüne geçer.kantaron yağı
  • İltihap önleme etkisiyle, yaraların iltihaplanmasına engel olur.
  • Damar büzücü etkisiyle, yaralardaki kanamayı keser.
  • Hücre yenileme etkisiyle, yaraların hızla kapanmasına yardımı olur.
  • Ağrı kesici etkisiyle, yaralara sürüldüğünde rahatlama sağlar, ağrının geçmesine etki eder.

Yanıklar içinde, en faydalı bitkisel ürünler içinde yer alır. Hem iyileştirme, hem de acıyı dindirme özelliğiyle fayda sağlar. Yanık bölgede iltihap oluşumuna ve mikrop kapmasına engel olur. Aynı zamanda güneş yanıkları içinde kullanılabilir. Trafik kazalarında ve darbelerde oluşan iç kanamalarda ve yaralanmalarda hem sürülerek, hem de içilerek iyileşme sağlar. Damar büzme etkisi olduğundan, iç kanamaları kesecektir. Deride mavi, mor lekelerin oluşması yani hematom oluşumunda, kantaron yağıyla masaj yapılmalıdır. Cildin pürüzsüz olması için, bakım ürünü olarak kullanılabilir. Bebeklerde sıkça görülen pişiklerdeki etkisi oldukça iyidir. Bebeklerde hem pişik, hem de karın ağrısı olduğunda kullanabilirsiniz. Bebeğin karın bölgesine bu yağla yapacağınız hafif bir masaj, rahatlamasına sebep olacaktır. Lumbago, sırt ağrısı, siyatik ve romatizmal ağrılar çeken kişiler, bu yağın şifalı etkisini masaj yaparak kullanabilirler. Bu masaj sırasında içine kekik ve ardıç yağı ilave ederek, etkisini daha fazla arttırabilirsiniz. Bu masaj ağrıların dinmesine ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında içilerek kullanımı şeker hastalarında kan şekerinin düşürülmesine katkı sağlar. Vücutta oluşan varis oluşumlarını tedavi etmek isterseniz, yağı içerek kullanabilirsiniz. Bu tedaviyi damar büzücü etkisi olduğundan, rahatlıkla sağlar. Mide ülserleri ve ağrıların dindirilmesinde kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Ayaklarını ve ellerini ısıtamayan kişiler, sürekli soğuk olduğundan yakınanlar kekik yağıyla, kantaron yağını karıştırarak, topuklarına ve ellerine sürebilir. Bu sayede üşümeden güzel bir kış geçirebilirsiniz. Bu yağı içerek kullanmak isteyenler günde bir tatlı kaşığından fazla tüketmemeye dikkat etmelidir. Satın aldığınız kantaron yağı 2 yıl kadar tazeliğini koruyabilir. Şifalı bitkilerin bu özelliğinden faydalanmak isteyenler, bunu uzmanlara danışarak kullanmalıdır. Mevcut hastalığınızda kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebileceklerinden, mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın