Kemal Tahir kimdir?

İstanbul’da 15 Nisan 1910’da doğdu . Asıl adı İsmail Kemalettin Demir olan Ünlü Romancımızın babası Babası, II. Abdülhamit’in yaverlerinden ve aynı zamanda Yıldız Sarayı özel marangozluğunu yapan Şebinkarahisarlı Yüzbaşı Tahir Beydir. Annesi ise Osmanlı sarayında Sultan Abdülhamit’in kızı Naile Sultan’ın hizmetinde bulunmuş olan Nuriye Hanım’dır .kk
Türk toplum yapısına Marksizmi entegre etmenin yollarını arayan ve sol görüşlü olan Kemal Tahir son derece üretken olan bir yazarımızdır. Düşünceleri ustalıkla romanlarıyla halka anlatmaya çalışmıştır.
İlköğrenimi babasının farklı şehirlerde görev yapmasından dolayı farklı yerlerde tamamladı.1923 de ailesi İstanbul’a yerleşince Galatasaray Lisesi’nde öğrenimine devam etti. Annesini ölümü ve babasının yeniden evlenmesinden dolayı 10. Sınıfta (lise 2) okulu terk etti. Bir dönem İstanbul’da avukat kâtipliği, daha sonra ise Zonguldak’taki kömür işletmelerinde ambar memuru olarak görev yaptı.
Daha sonraki yıllarda gazeteciliğe başlayan Kemal Tahir Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde röportaj yazarı, çevirmen, düzeltmen olarak görev yaptı. 1933 yılında ülkemizin önde gelen yazarlarıyla birlikte “Geçit” adlı bir edebiyat dergisi çıkardı. Bu dönemde sosyalist aydınlarla arkadaşlığı sonucu sosyalist fikirleri benimsemiştir. ]1934-1936 yılları arasında Yedigün ve Karikatür dergilerinde sekreterlik yapan ünlü romancımız Varlık ve Ses dergilerinde takma adlarla şiirler yayımladı, Karagöz gazetesinde ise başyazarlık görevini üstlendi.
Namık Kemal İçin Diyorlar ki” adlı kitap 1936 yılında yayınlamış olan ilk kitabıdır. 1937 yılında ikinci kitabı olan “Bir Çalgıcının Seyahatı” adlı romanı ise ilk romanıdır. Kemal Tahir bu dönemde tanınmış gazeteciler arasına girmeyi başardı. İstanbul’un tanınmış gazeteciler arasına giren Kemal Tahir, 1937 yılında İzmir’de öğretmenlik yapan Fatma İrfan Akersin ile evlenen Kemal Tahir 1938’de hapse girmesi 1940 yılında eşinden boşandı.
Kemal Tahir, askeri isyana tahrik ve teşvik” suçlaması ile 13 Haziran 1938’de dönemin önde gelen birçok yazarıyla birlikte tutuklandı.Donanma Komutanlığı Mahkemesi tarafından yargılandı, 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya cezaevlerinde toplam 12 yıl hapis yatan edebiyatçımız bu yılları boş geçirmedi sürekli okudu ve bir şeyler yazdı. 1950 yılında çıkan aftan yararlanıp serbest kaldı. Cezaevinden çıkar çıkmaz ikinci eşi Semiha Sıdıka Hanım ile evlenerek yeniden bir yuva kurdu.. Çiftin bu evliliği Kemal Tahir’in 1973 yılında vefat etmesine kadar sürdü Bu yılalrda takma adla bir çok eser yayımladı.
6-7 Eylül olayları diye tarihe geçen olaylar sırasında bir kez daha tutuklandı ve Harbiye Cezaevi’nde 6 ay kadar yattı. Kemal Tahir’in ilk önemli eseri olan Göl İnsanları uzun öyküsü Tan gazetesinde yayınlandı ve eser 1955 yılında kitap olarak basıldı. Bu eserde uzun zaman sonra gerçek adını kullandı.
Kemal Tahir, 1968 yılında aldığı davet üzerine SSCB’ye gitti. 1970’de akciğer ameliyatı geçiren ünlü romancımız Kemal Tahir, 21 Nisan 1973 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu İstanbul’da yaşamını yitirdi.
Edebiyatımıza büyük katkı sunan yazarın eserleri şunlardır:
1- Göl İnsanları
2- Sağırdere
3- Esir Şehrin İnsanları
4- Körduman
5- Rahmet Yolları Kesti
6- Yediçınar Yaylası
7- Köyün kamburu
8- Kelleci Memet
9- Yorgun Savaşçı (roman)
10- Bozkırdaki Çekirdek
11- Devlet Ana
12- Esir Şehrin Mahpusu
13- Kurt Kanunu
14- Büyük Mal
15- Yol Ayrımı
16- Namusçular
17- Karılar Koğuşu
18- Hür Şehrin İnsanları
19- Damağası
20- Harem’de Dört Kadın
21- Kemal Tahir’e Mapusaneden Mektuplar (Nazım Hikmet’le yazışmaları)
22- [ Notlar / K.Tahir Vakfi çalişmalari]
23- 1950 Öncesi Cezaevi Notları
24- 1950 Öncesi Şiirler; Ziya İlhan’a Mektuplar
25- Batılaşma
26- Çöküntü
27- Kitap Notları
28- Mektuplar
29- Notlar / Osmanlılık / Bizans
30- Roman Notları 1; Topal Kasırga / Darmadağın Olan Devlet
31- Roman Notları 2; Batı Çıkmazı
32- Roman Notları 3; Patriyot Ömer / Gülen Azap Çıkmazı
33- Sanat edebiyat 1
34- Sanat edebiyat 2
35- Sanat edebiyat 3
36- Sanat edebiyat 4
37- Sosyalizm, Toplum ve Gerçek

Bir Cevap Yazın