Kırma börek nasıl yapılır?

kırmaKırma börek tarifi umarız hoşunuza gidecektir. Bu börekdiğer adıyla pileli börek olarak ta bilinir. Böreğin son derece kolay yapımının olması ve lezzetinin mükemmel olması mutfaklarımızda kendine yer bulmasına neden olmuştur. Bunu sabah kahvaltısında bile kısa sürede hazırlayıp, kahvaltıda sevdiklerinize sıcak sıcak börek yeme keyfini yaşatabilirsiniz. Hazır yufkayla yapılan böreklerin her biri bu kadar pratik şekilde hazırlanmıyor. Yufkaların bir bütün halinde hazırlanması yüzünden, çok kısa sürede yapılan nefis bir börek ortaya çıkarılıyor. Böreğin sosu ve iç malzemesinin birbiriyle özdeşleşmesi sağlandığından, oldukça lezzetli hale gelecektir. Bizimle bu nefis böreği birlikte hazırlamaya başlar mısınız?

Kırma börek için gerekli olan malzemeler

  • 4 adet hazır yufka
  • 250 gram az tuzlu beyaz peynir ya da lor peyniri
  • Bir tutam maydanoz

Sos malzemeleri

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • Yeteri kadar karabiber ve tuz

Kırma börek yapılışı

Böreğin yapımına her zaman olduğu gibi sosuyla başlayın. Uygun bir kabın içerisinde sıvı yağ, yoğurt, yumurtalar, yeteri kadar karabiber ve tuzu birbiriyle karıştırın. Bu sosu bir kenara kaldırın. Başka bir kâsenin içerisinde az tuzlu beyaz peyniri ya da lor peynirini ince kıydığınız bir tutam maydanozla karıştırın. Bu sayede böreğinizin peynirli iç harcını da hazırlamış oldunuz.

Mutfak tezgâhınızda ya da uygun bir masanın üstünde yufkanın birini bütün olarak açın. Üstüne hazırlamış olduğunuz sostan alarak sürün. Bu sosu bir fırça yardımıyla yufkanın her yerine dağıtın. Peynirli iç harcından bir miktar alarak yufkanın her yerine serpiştirin. Bunu serperken peynirli iç malzemenin eşit şekilde yufkanın her tarafına yayılmasına dikkat edin. Daha sonra yufkanın bir tarafından yavaş şekilde pile yaparak yani kırarak, orta kısmına doğru katlayın. Bu kırmayı yufkanın ortasına kadar devam ettirin. Ardından yufkanın diğer tarafının öbür ucundan yine aynı şekilde pile kırın. Bu sayede kırılmış ve pile olmuş uzun bir yufka yaptık. Bu yufkanın tam ortasından ikiye kesin. Bu sırada hemen fırın tepsisinin içine yağlı bir kâğıt serin ya da tepsinin içini yağlamayı tercih edin. Özenli bir şekilde kırdığınız yufkanın bir yarısını tepsiye yerleştirin. Daha sonra kesmiş olduğunuz diğer yarısını da tepsinin içine koyun. Tepsinin içinde olan bu yufkaları hafifçe birbirine doğru yaklaştırın. Dikkat edin yufkalar açılmasın. Kalan diğer üç tane yufkaya da aynı işlemleri yapıp, fırın tepsinin içine yerleştirin.

Yufkaların bütün hazırlıkları bittikten sonra, kalan sosu tepsiye yerleştirmiş olduğunuz kırma böreğin üstüne eşit bir şekilde yayın. Bu sırada fırınınızı 180 dereceye ayarlayarak ısıtmaya başlayın. Isınan fırının içerisine kırma böreğini tepsiyle koyun. Böreğin üstü nar gibi kızarıncaya kadar fırında pişirin. Kırma böreğini yani pileli böreği tercihen sıcak olarak sevdiklerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın