Kek kalıbında börek nasıl yapılır?

kekKek kalıbında börek tarifini özellikle su böreğini çok seven kişilerin beğenerek tüketeceğini düşünüyoruz. Bu börek özellikle görsel açıdan da mükemmel bir tariftir. Böreğin kolay bir tapımı olması nedeniyle, herkesin yapabileceğini söyleyebiliriz. Benim börek yapma gibi bir marifetim yok diyen herkesi mutfağa davet ediyoruz. İnanıyoruz ki yaptıklarıyla ortaya nefis bir börek çıkaracaklar. Böreğin yumuşacık lezzetiyle sevdiklerinize gönül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz. Börek kek kalıbında börek olarak bilindiği gibi, simit börek olarak ta bilinir. Böreğinizi dilerseniz akşamdan hazırlayabilir ve buzdolabına koyabilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce ya da çay saatinden hemen önce pişirebilir ve ikram edebilirsiniz. Fakat böreğin kalın bir yapısı olduğu için, mutlaka ağır ısıda pişmesi gerekir. Böreğin içinin hamur kalmasını istemezseniz, diğer böreklerden daha yavaş pişirmelisiniz. Fırında pişerken böreğinizin aynı kekin pişerken kabardığı gibi kabardığını göreceksiniz. Ancak fırından aldıktan sonra içinde olan hava çıkınca sönecek ve normal ölçülerine geri dönece. Böreğin iç malzemesi için tarifimizde az tuzlu beyaz peynir kullandık. Fakat sizler damak tadınıza göre, farklı lezzetler kullanabilir ve değişik bir börek hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde peynirli hazırlarsanız, su böreği gibi bir lezzeti olan börek yiyebilirsiniz. Bu nefis börek tarifini hep beraber hazırlamaya başlayabiliriz.

Kek kalıbında börek için gerekli olan malzemeler

  • 5 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı süt
  • 1 şişe maden sodası ( 200 ml )
  • 1 adet yumurta
  • Yarım su bardağı zeytinyağı

İç malzemesi

  • 200 gram az tuzlu beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
  • Yeteri kadar karabiber

Kek kalıbında börek yapılışı

Böreği hazırlamaya her zaman yaptığımız gibi önce yufkanın üzerine süreceğimiz sosu hazırlamaya başlayın. Uygun boyda bir kâsenin içinde süt, maden sodası, sıvı yağı ve yumurtayı iyice karıştırın. Malzemelerin tamamı birbiriyle özdeşleşecek kadar karıştırmalısınız. Böreğin iç harcının malzemelerini de bir kâsenin içinde karıştırın. Maydanozu yıkayarak incecik kıyın, az tuzlu beyaz peyniri çatalla ezebilirsiniz ya da sertse rendenin kalın tarafıyla rendeleyin. Malzemenin içerisine karabiberi de ilave ettiğiniz zaman harcınız tamam demektir. İçine tuz ilave etmeyin. Peynirin tuzu yeterli gelecektir.

Bu arada sizde kek kalıbınızın içini güzelce yağlayın. Yufkanın birini ortasından hiç delmeden, kenar tarafları dışarıya taşacak şekilde kek kabının üzerine yerleştirin. Bu ilk koyduğunuz yufkaya sos sürmeyin. İkinci yerleştireceğiniz yufkayı iki parçaya bölün. Bu parçaların her birini daha önce hazırladığınız sosun içine batırıp, kek kalıbının içerisine yerleştirin. Bunların üstüne yine hazırlamış olduğunuz peynirli iç harcını serpiştirin. Kalan üç tane yufkayı da yine ortasından bölerek sosa batırın ve kek kalıbının içine yerleştirin. Her yufka parçasının arasına peynirli iç malzemesinden koymayı ihmal etmeyin. En son parça yufkayı yerleştirdiğinizde, kalan sosu böreğin üstüne eşit şekilde gezdirin. Şimdi ilk yerleştirmiş olduğunuz yufkanın orta kısmını yani kek kalıbının ortasına gelen tarafını düzgünce delin. Bunu kenar tarafa doğru itin. Dışarıya sarkmış olan taraflarını böreğin üstüne doğru güzelce kapatın. Böreğin en üst kısmına biraz sıvı yağı sürün.

Tavsiyemiz hazırlamış olduğunuz böreği pişirmeden önce bir gece buzdolabında bekletmenizdir. Pişireceğinizde fırınınızı 175 dereceye ayarlayarak önceden ısıtın. Aynı kek pişirir gibi, böreğinizi ağır ısıda pişirin. Kek kalıbında börek üzeri nar gibi kızardığı zaman, fırından çıkarabilirsiniz. Artık sevdiklerinize böreğinizi dilimleyip, servis tabaklarına alarak ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın