Güneş böreği nasıl yapılır?

güneşGüneş böreği adı gibi kendi de bir güneşi anımsatacak sizlere. Özellikle farklı börekler yapmayı ve tatmayı sevenlere bunu denemesini tavsiye ederiz. Börek hem gözünüze hitap edecek kadar görsel, hem de damak tadınıza hitap edecek kadar nefis bir lezzeti olan bir börek tarifidir. Yapımı ise, düşündüğünüz kadar zor değildir. Özel kabul günleriniz olduğunda bu böreği hazırlayıp, gelen konuklarınıza ikram etmeyi deneyebilirsiniz. Görünümüyle servis masanızı dolduracak kadar mükemmel güzelliğe sahip bir tariftir. Belki de böreğinizi yemeye bile kıyamayacaksınız. Böreğin iç harcı için kullanacağımız ıspanakla mükemmel bir uyum sağlar. Güneş böreğinin yapımı için birlikte hazırlığa başlayalım. Kısa sürede hazırlayarak böreğimizi, çay saatine kadar yetiştirelim.

Güneş böreği için gereken olan malzemeler

 • 2,5 su bardağı elenmiş un
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1,5 çay kaşığı toz şeker
 • 1 adet yumurta ( Yumurta akını hamurun içinde kullanacaksınız, sarısını dışında kullanacaksınız )

İç malzemeleri

 • Yarım kilo ıspanak
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • Az yağlı ve az tuzlu beyaz peynir ya da lor peyniri
 • Arzu edilen baharatlar
 • Yeteri kadar tuz
 • Az miktarda sıvı yağ

Güneş böreği yapılışı

Uygun boyda bir kabın içerisinde mayayı, ılık suyu ve tuzu iyice köpürünceye kadar karıştırın. Malzemeler köpürmeye başladıktan sonra, daha 10 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra diğer hamur malzemelerini yoğurma kabınızın içerisine alın. İçerisine mayalı karışımı koyup, malzemelerden yumuşak bir hamur elde edinceye kadar iyice yoğurun. Hamurun üstüne nemli bir bez örtüp, hamuru yarım saat kadar mayalanması için uygun bir yerde bekletin.

Hamur yerinde mayalanırken, sizde iç harcınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Yıkadığınız ve kuruladığınız ıspanakları ince doğrayıp, yine ince kıyılmış kuru soğanla birlikte sıvı yağın içerisinde dirilikleri gidinceye kavurun. Bu malzemeler biraz ılındıktan sonra içine beyaz peynir ya da lor peynirini karıştırın. Hamurunuzun mayalanması bittikten sonra, bunu iki parçaya bölün. Bezelerinizi orta büyüklükte olacak şekilde merdaneyle tezgâhta açın. Hamurun birinin orta tarafına ıspanaklı harçtan bir parça koyun. Kenar tarafına ıspanaklı harcınızı tıpkı bir halka olacak şekilde yerleştirin. Görünüm olarak hamurun çevresinde ıspanaklı harç yuvarlak olacak şekilde, orta tarafında yine ıspanaklı harç yer alacak. Şimdi diğer bezeyle açtığınız hamurunuzu bu hamurun üstüne kapatın. Tam orta tarafını yani ıspanaklı harcı yerleştirdiğiniz alana uygun boyda bir kâse kapatın. Bunu yaptığınızda hamura şekil vermiş olacaksınız. Hamurun kenar kısımlarını elinizle bastırıp, iyice yapışmasını sağlayın. Böreğin en dış kısımlarına çatal yardımıyla biraz şekil verin. Şimdi yaklaşık olarak ikişer parmak kalınlığında olacak şekilde bıçakla kesip, böreğinize tıpkı güneş şeklini verin. Bunların uç kısımlarını hafifçe kıvırın ve orta kısımlarına bıçakla küçük bir çentik atın. Bu arada fırını 180 dereceye ayarlayıp ısınmasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz güneş böreğinin orta tarafına yumurta sarısı sürün. Kızan fırının içine atarak, böreğin üzeri hafif kızarıncaya kadar pişmesini sağlayın. Hazırladığınız güneş böreğini konuklarınıza ilk önce görsel olarak kesmeden göstermenizi öneririz. Daha sonra böreği dilimleyip, sıcak olarak çayla birlikte ikram edebilirsiniz. Konuklarınız böreğin hem görünümüne, hem de lezzetine hayran kalacaktır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın