Kil maskesi nasıl yapılır?

kil-maskesi-yuz-bakimiSulandırılmış alüminyum silikatlardan meydana gelen bir tortu olan kil, yapısındaki çeşitli tuzlar, demir oksit, kalsiyum ve oligo elementler sayesinde cildin esnekliğini ve gençliğini korumasına yardımcı olmaktadır.

Kil;

  • Çeşitli mikroorganizmalara karşı etkili bir antiseptiktir.
  • Cildi derinlemesine temizler, kirlerden tamamen arındırır.
  • Toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Cildin sıvı mekanizmasını düzenleyerek iyileştirici etki gösterir.
  • Ağrı kesici ve iltihap gidericidir.
  • Cildi sıkılaştırır ve besler.
  • Cildi yeniden yapılandırarak onarır.

Kil maskesi hazırlamak için öncelikle sağlık marketlerden veya eczanelerden kil alınmalıdır. Cilt tipine göre çok ince beyaz veya yeşil renkli kil alınabilir. Beyaz kil; normal ve karma ciltler için, yeşil kil ise daha güçlü bir terapi etkiye sahip olduğundan yağlı ciltler için idealdir. Kurutucu etki gösterir.

Kil Maskesinin Yapılışı ve Uygulanışı

Cilt tipinize uygun olarak aldığınız kilden cam bir kaba 2 veya 3 kaşık koyun. Üzerine 3 yemek kaşığı dinlenmiş su ekleyin. Direkt musluk suyu eklememeye dikkat edin. Suyun mümkün olduğunca saflaşmış olması önemlidir.

Malzemeyi karıştırmadan cam kabın içinde en az yarım saat bekletin. Bu işlem maskenin istenen kıvamda olması ve sürümünün kolaylaşması için gereklidir. Yarım saatin sonunda elde ettiğiniz yoğurt kıvamındaki kil maskesini parmaklarınızın ucuyla alnınızın ortasından başlayıp dışa doğru yayarak yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Göz çevresine sürmemeye dikkat edin.

Maske yüzünüzde kuruyana kadar konuşmayın, gülmeyin, mimik yapmayın ki çatlamalar olmasın.

Maske kuruyunca da hiç beklemeden yıkayıp cildinizden çıkarın. Yüzünüzü ılık suyla ve gül suyuyla temizleyebilirsiniz. Temizleme aşamasında cildinizi bastırarak zedelememeye özen gösterin.

Kil maskesi, yorgun ve hasarlı ciltler için çeşitli meyve sularıyla zenginleştirilip daha etkili hale getirilebilir. Onarılmaya ihtiyacı olan hasarlı ciltler için en uygun sebze ve meyveler: kayısı, avokado, muz, kiraz, havuç ve salatalıktır.

Siz de cildinizi kil maskesiyle derinlemesine temizleyip, ona tazeliğini ve esnekliğini geri kazandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın