Keşkek nedir?

keşkek

Keşkek bazı illerde pişirilen yöresel bir yemek türüdür. Toprak kaplarda pişirilmesi ve taş fırınlarda olması nedeni hem lezzeti açısından hem de sunumu açısından farklı bir tattır. Keşkek yapımında yoğun olarak buğday kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde yarma olarak da bilinen işlem görmemiş bulgurla pişirilen keşkeğe soğan, domates, biraz su, sıvıyağ ve tuz eklenerek taş fırınlarda bir gün kadar pişirilmektedir. Bazı yörelerde içine kırmızı et ya da tavuk eti de eklenebilmektedir. Uzun süre yoğun sıcakta pişirilmesi nedeni ile de daha lezzetli hale gelmektedir.

Keşkek genelde Çorum ve çevresinde yapılan bir yemek türüdür. Çok besleyici olmasının yanı sıra yapanın ustalığını da belli edebilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık açısından faydalı olan keşkek çok fazla yağ içeren bir yemek olmadığı için kalp ve damar rahatsızlıkları hastalarının da tüketebileceği bir yemek türüdür. Ancak pişirmesinde taş fırın kullanılması nedeni ile her zaman yapılamayabiliyor. Bunun dışında evlerdeki fırınlarda da pişirilebilen keşkek için buğdayın önceden ıslatılıp şişirilmesi gerekiyor. Sonrasında damak zevkine göre ekleme ya da eksiltmeler yapılabiliyor.

Genelde ramazan aylarında sıklıkla tüketilen bir yemek türüdür. Ancak sıcakken tüketilmesi gerekir. Çünkü soğudukça lezzetini kaybeder. Keşkek eski zamanlarda da insanların sıkça pişirdiği yemeklerden bir tanesiydi. Günümüzde çok fazla görülmese de halen geleneğine uygun halde pişirenler de var.

Bir Cevap Yazın