Cilt bakımı nedir?

ciltbakımıGüzel bir yüz demek, açık gözenekler ve pürüzsüz bir ten demektir. Pürüzsüz bir cildiniz olmasını istiyorsanız; cildinizi tespit edip ona göre uygun bakımı yapmalısınız.

Kadınlar gün içerisinde makyaj yaparlar ve bu makyajı temizlemek için su ve sabun kullanırlar. Fakat bu son derece sağlıksız bir yöntemdir. Kadınlar gerekli temizliği yapmadığı takdirde gözenekler tıkanır ve daha hızlı yaşlanmalarına neden olur. Gerekli temizliği yaptıktan sonra, yüzün üzerine sürülen krem cildinizin erken yaşlanmamasına neden olur. İlk önce cilt temizliği için küçük ve pratik bir çözüm vardır; yüzünüzü ilk başta temizledikten sonra, kremlemeden  bir saat kadar bekleyin. Peçeteyi yüzünüze bastırın ve bir dakika sonra çekin. Yüzünüzü dikkatle incelediğinizde, yüzünüzün:4 farklı ciltten biridir.

normal cilt: kağıt mendili çektiğinizde, kağıt mendil üzerinde herhangi bir yağ görünmüyorsa cildiniz normal cilttir.

karma cilt: yanaklarınızın gerildiğini hissederken, alın burun ve çenenize denk gelen bölümleri yağlıysa cildiniz karma cilttir.

yağlı cilt: mendili çektiğiniz zaman yağ lekeleri belli oluyorsa, yanaklarınız ve alın çeneniz parlıyorsa ve yüzünüzde sivilceler varsa cildiniz yağlı bir cilttir.

 kuru cilt : mendilin üzerinde yağ lekeleri yerine pul pul olmuş deriler göze çarpıyorsa cildiniz kuru cilttir. Cildiniz kuru cilt ise sürekli nemlendirmek zorundasınız.  

Güzel bir cilde sahip olmak için sağlıklı bir yaşam sürüyor olmanız gerekmektedir.

– Dengeli beslenin.
– Spor yapın.
– Düzenli uyuyun.
– Alkol, kahve, çay ve sigaradan uzak durun.
– Soğuk hava, rüzgar, kireçli su ve korunmasız güneşlenmekten kaçının.

Bunları yaparsanız hem sağlıklı olursunuz, hem de güzel bir cildiniz olur.

Bir Cevap Yazın