Majör depresyon nedir?

major-depresyonMajör depresif, kişide aşırı üzüntü, ağlama krizleri, değersizlik hissi, sosyal yaşamdan kendini çekme ve intihar düşüncesi gibi belirtilerle ortaya çıkan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Majör depresif olan kişiler, kendilerini çok üzgün ve cesaretleri kırılmış, aşırı yalnız hissederler. Yaşamlarında, sabırsız davranışlar ve öfke hali içerisinde olurlar. Dibe vurduklarını düşünürler. Majör depresif kişiler arkadaşlarına ve ailelerine olan tüm ilgilerini kaybederler. Yaşamları içinde yoğunlaşma sorunu yaşarlar. Hayatlarındaki, tüm her şeyi yük olarak algılarlar. Sürekli uyumak isterler. Uyanık olduklarında konuşmazlar ve sürekli düşünürler. Tüm olumsuzluklarda kendilerini suçlu hissederler.

Majör depresif tanısı koyabilmek için aşağıdaki maddelerden en az 5 tanesi, en az iki hafta boyunca görülmesi gerekmektedir.
Belirgin şekilde gün boyu süren depresif duygu-durum,
Çevreye belirgin ilgi kaybı, yaptığı veya yaşadığı hiçbir şeyden zevk alamama,
Nedensiz bir biçimde kilo kaybı(diyet yapmaksızın), veya kilo alma,
Aşırı uyku uyuma(hipersomnia) veya uykusuzluk(insomnia) yaşantısı,
Aşırı hareketlilik(ajitasyon) veya gerileme(retardasyon) yaşantısı,
Yorgunluk ve bitkinlik duygusunun gözlemlenebilir şekilde yaşanması,
Kişinin kendini değersiz hissetmesi, yoğun suçluluk duygusu,
Düşüncelerinde konsantrasyon zorluğu ve kararsız davranış örüntüsü,
Yinelenen intihar(cuicide) düşüncesi,

Yukarıdaki tanılardan en az 5 tanesi olan insanlara, majör depresif tehisi konulur. İlaç tedavisi ve psikolojik terapi alarak, majör depresifin geçmesini sağlayabilirler.

Majör depresif ağır bir depresyondur. En az 6 ay ilaç tedavisi kullanılmalıdır. Majör depresyon kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla görülmektedir. Majör depresyon kendisini tekrarlama oranı oldukça yüksektir.

Bir Cevap Yazın