Kedi dili bisküvisi nasıl yapılır?

kedi diliKedi dili bisküvi özellikle tiramisu tatlısının vazgeçilmez malzemelerinden birisidir. Bunu her yerde hazır olarak bulamayabilirsiniz. Dilerseniz evde hazırlayacağınız özel bir hamurla bu bisküvileri kolayca yapabilirsiniz. Bu bisküvileri eğer kurabiye hamuru gibi karışımlarla yaparsanız, piştikten sonra sert olacaktır. Bu bisküvilerin özelliği hafif ve havalı olmasından gelir. Yani bir anlamda pandispanya hamuru gibi hazırlanmalısınız ki, bisküvilerde hafif olsun. Bu özellikleri sağlayan hamurun içine konulan yumurta aklarıdır. Bu yüzden hamurun malzemelerinin miktarına ve uygulama şekillerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aslında çok kolay hazırlanan bisküviler, en fazla tiramisu tatlısının yapımı sırsında kullanılır. Tiramisu tatlısının özel peynirinin dışında, belki de olmazsa olmazı kedi dili bisküvisidir. Bundan başka çeşitli pastaların yapımında, şarlotlarda ve sütlü tatlılarda kullanabilirsiniz. Bu nedenle sizlerde bu bisküvileri hazır almak yerine, evde kendiniz hazırlamayı denemelisiniz. İsterseniz kedi dili bisküvileri buzdolabı poşetine koyup, buzlukta daha uzun süre saklama olanağına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz hep birlikte kedi dili bisküvilerinin yapımına başlayabiliriz.

Kedi dili bisküvi için gerekli olan malzemeler

  • 3 adet yumurta
  • 1 çay bardağı toz şeker ( 100 gram )
  • 1 fiske tuz
  • 3/4 su bardağı elenmiş un ( 3 tepeleme yemek kaşığı )
  • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
  • 2 yemek kaşığı tepeleme buğday nişastası

Kedi dili bisküvisi yapılışı

Bisküvileri hazırlamak için önce yumurtaların aklarını ve sarılarını ayrı kapların içine ayırmalısınız. Yumurta aklarının içerisine bir fiske tuz atıp, bunları mikser yardımıyla kar gibi oluncaya dek yüksek devirde güzelce çırpın. Bunun içerisine toz şekeri yavaş yavaş ilave edip, aralıksız mikserle çırpmaya devam edin. Daha sonra mikseri bırakın ve malzemelerin içerisine yumurta sarılarını tek tek ilave etmeye başlayın. Bu arada tahta kaşıkla ya da ıspatula yardımıyla bunları yumurta beyazlarının içerisine yedirmeye çalışın. Karıştırmayı yaparken, kabın kenarlarından orta tarafa doğru karıştırmaya çalışın. Eğer fazla hızlı karıştırırsanız, hamur karışımının havasının indirmiş olabilirsiniz. Bu nedenle mikser kullanmadan çırpın. Şimdi karışımın içerisine nişasta, kabartma tozu ve unu ilave edin. Bunları da mikser kullanmadan tahta kaşık ya da ıspatula kullanarak karıştırmaya devam edin. Artık hazırlamış olduğunuz bisküvi hamurunu, ucu kesik olan sıkma poşetinin içerisine doldurun.

Bisküvileri pişireceğiniz fırın tepsisinin içine yağlı kâğıt serin. Bunun üstüne yapışmaması için biraz un serpin. Sıkma poşetinin içindeki hamuru aralıklı olarak, sanki kalın parmak gibi tepsinin içerisine sıkın. Bu sıktığınız kedi dili bisküvilerinin uzunluğu en fazla on cm kadar olmalı. Sıkma işlemini bitirdikten sonra, bisküvilerin üstüne biraz toz şeker serpiştirin. Fırınınızı da bu arada 190 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Isınan fırına tepsiyi sürün ve yaklaşık 10-12 dakika kadar bisküvilerin pişmesini sağlayın. Daha sonra fırın tepsisini dışarıya çıkarın ve kedi dili bisküvilerinin oda ısısında soğumasını bekleyin. Daha sonra bisküvileri hava almayan bir kabın içerisine koyup saklayabilirsiniz. Arzu ettiğiniz zaman bu bisküvilerle lezzetli tatlıları hazırlayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın