Bebe bisküvisi yararlı mı?

bebe bisküvisiBebe bisküvisi aslında doğal olmayan, işlenmiş bir besin maddesidir. Bisküvileri üreten firmalar her ne kadar bisküvi ambalajlarının üstüne organik, bebek, vitamin ve sağlık gibi göz alıcı kelimelerle yazılar koymuş olsa da, bu durum sadece ürünü pazarlama için geliştirilmiş olan bir stratejidir. Bebe bisküvilerinin sağlıklı olup olmadığını değerlendirmek için, tamamen içeriklerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu yüzden sizlerde bebeğinize yedireceğiniz bisküvilerin içinde olanları mutlaka değerlendirin. Sizlerin daha kolay değerlendirme yapmanız için bunları bir araya topladık. Buradaki içeriklere bakarak, bebe bisküvisinin bebeğinize verilmesi hakkındaki kararı kendinizde verebilirsiniz.

Bebe bisküvisi içeriğindeki ürünler

Buğday unu: Bebe bisküvisinin içeriğinde tam buğday unu kullanılmış olsa, belki daha sağlıklı olabilirdi. Fakat bisküvinin beyaz unla hazırlanmış olmasının bebeğiniz için ne kadar sağlıklı olabileceğine sizlerde karar verebilirsiniz. Belki de bisküvileri bebeklerinize değil, kendinize bile önermemeniz gerekir.

Şeker: Günümüzde beyaz şekerin ne kadar sakıncalı olduğu, zaman geçtikçe daha fazla anlaşılmıştır. Bu yüzden bebeklerinize bu şekilde rafine şeker vermenizin ne kadar kötü olabileceğini tahmin edin. Şeker hem kalori içeren, hem de toksik etkisi olan bir maddedir. Sindirimi sırasında vücutta yer alan vitamin ve minerallerin emilimine sebep olur. Gerçekte vücudunuz kendini şekerden arındırmak amacıyla, çok büyük bir savaş halindedir. Şekerin her gün alınması vücutta fazla miktarda asidik etki yapacaktır. Vücudunuz ise asit alkali dengesini korumak için, daha fazla çalışarak, daha fazla çaba sarf eder. Onunda sürekli olarak desteğe ihtiyacı bulunur. Vücut kanı koruyabilmek için, vücutta bulunan kemiklerden ve dişlerden kalsiyumu emer. Sonuç olarak ortaya yorgun ve bitkin olan bir vücut ortaya çıkacaktır. Şeker düzenli şekilde tüketildiği zaman, vücuttaki iç organlar bile bundan etkilenmeye başlar. İlk olarak karaciğer bundan etkilenir. Şeker tüketildiğinde glikoz olarak karaciğerde depolandığından böyle bir etki oldukça normaldir. Karaciğer kendi kapasitesinin üstüne çıktığından, organda ciddi hastalıklar söz konusu olmaktadır. Beyin fonksiyonlarına da zararlı olan şeker, kişide hafızayı ve hesap yapma yeteneğine olumsuz etki eder. Bu yüzden henüz büyüme çağında olan bebeklere bunu dikkate alarak içinde şeker bulunan bebe bisküvisinin verilmesi oldukça sakıncalıdır.

Buğday nişastası: Nişastaların tümünün etkileri değişik olur. Bazı nişastalar daha az zararlı ya da zararsız olurken, bazılarını ise hiç tüketmemek gerekir. İçeriğinde buğday olan ve bunun dışındaki glutenik nişastalar en fazla kötü etkileri olan türlerdir. Nişasta gerçekte buğdayın işlem görmüş olan kalıntısıdır. Bu yüzden içeriğinde buğday nişastası bulunan bebe bisküvileri bebeklere verilmemelidir.

Bitkisel yağlar: Bitkisel yağların tüketilmesi direk olarak vücuda zararlı olur. Bitkisel yağlar tereyağı gibi doğal yollarla elde edilmez. Bu yağlar çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Bu yüzden bitkisel yağların kendi yapıları kötü olmasa da, bu yağların üretilmesinde geçirildiği işlemler yağların zararlı olmasına sebep olur. Bitkilerin işlemler yüzünden yapısı bozulur ve ortaya serbest radikallar açığa çıkar. Bu yüzden bitkisel yağların üretiminde sıcak presleme yerine soğuk presleme yolunun kullanılması gerekir. Bebe bisküvilerinde olan bitkisel yağlarda bebeğiniz için sakıncalı olacaktır.

Yağsız süt tozu: Süt tozunun direkt kendisi bile sakıncalı olur. Süt tozunun yağsız olması sorunu daha fazla büyütecektir. Süt kimyasal bir işlemden geçirilip elde edilen süt tozunun üretiminde lesitin adında bir madde kullanılır. Bu madde vücudumuzda doğal olarak bulunur. Ancak bu şekilde kullanılması sakıncalı olur. Lesitin soya fasulyesinden elde edilir. Bunun yanında süt tozunun son kullanma tarihi de oldukça uzundur. Sütle kıyaslanırsa maliyeti de daha ucuzdur. Bu nedenle daha dikkatli olunmasında yarar bulunur. Bebeklerinize verdiğiniz besin maddelerine çok dikkat etmelisiniz.

Bu incelediğimiz ürünler organik adı altında satılan bebe bisküvilerinin içeriğinde bulunur. Bazı bebe bisküvilerin içeriğinde de değişik aromalar, gıda boyası ve bunlardan farklı diğer katkı maddeleri de bulunur. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde bebe bisküvilerinin bebekler açısından sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple sizlere önerimiz bebeklerinize yedireceğiniz bisküviyi evde kendiniz hazırlamalısınız. Bisküvilerin içeriğinde tam tahıl unu kullanarak, özellikle şeker ilave etmemelisiniz. Eğer zorda kalıp hazır bebe bisküvilerini almaya devam edecekseniz, içinde kesinlikle şeker içermeyenleri tercih etmenizde yarar vardır. Bu besin maddelerinin bu kadar zararlı olduğunu bilerek, bebeğinize bunları yedirmeyin.

Bir Cevap Yazın