Kasko nedir?

Kasko yani araç sigortası, sürücünün trafikte başına gelebilecek birçok olumsuz durumda, genel anlamdaki hasar ve tedavi masraflarının karşılanmasını sağlar. Kasko sigortası kişinin trafikte başka bir araca çarpması durumunda devreye girdiği gibi, başka bir aracın kişinin aracına çarpması sonucunda da zararın karşılanmasını sağlar. Ancak çoğu sürücünün sadece araçların karıştığı kazaları kasko kapsamında düşünmesi, bu kazalar sonucunda insanlara gelebilecek zararların göz ardı edilmesine neden olur.

Kişinin yaptığı bir trafik kazası sonucu bir insanın hayatını kaybetmesi, yaralanması ya da vücudunda kalıcı sakatlık oluşması hallerinde de, tedavi masrafları ya da vefat eden kişinin ailesince açılan davalarda yine kasko devreye girmektedir. Kişinin yaptığı kazada tamamen kusurlu olması durumunda da zararın karşılanmasını sağlayan kasko sigortası, birçok insanın zannettiği gibi çalışmamaktadır. Ülkemizdeki sürücülerde oluşan genel kanaatin aksine, yapılan kazada sürücünün kastı ya da art niyeti olmaması halinde kişi kusurlu dahi olsa kaskosu masrafları karşılamaktadır.

Trafikte karışılan kazalarda oluşan hasarın araç sigortası tarafından karşılamayacağı durumlardan bir değeri de, sürücünün ehliyetsiz olmasıdır. Ayrıca kasko kapsamı dışında kalan durumlara kişinin alkollü iken karıştığı kazaların tamamı da dahildir. Kişinin aracının bazı bölümlerinin yenilenmesini sağlamak amacıyla kasıtlı olarak kaza yapması gibi durumlarda da kasko masrafları karşılamamaktadır. Trafikte sürücünün karşılaştığı kazalar sonucu oluşan zararlar kapsamına yapılara verilen zararlar da dahildir. Şehir içerisinde değerli bir heykele, tarihi esere, binaya ya da herhangi bir kamu malına çarpılması durumunda da kasko oluşan hasarı karşılamaktadır.

Bir Cevap Yazın