Zemzem suyu nedir?

Kutsal topraklara yapılan Hac ve Umre ziyaretlerinin dönüşünde mutlaka ikramlık getirilen Zemzem Suyu, yüzyıllar insanların içtiği ve İslami olarak kaynağı mucizevi olarak ortaya çıktığına inanılan bir kaynak suyudur. Bilim adamlarının uzun yıllardır birçok farklı teknolojik ekipman ve yüzlerce çalışan ile beraber yaptıkları tüm araştırmalara rağmen, Zemzem Suyunun kaynağı hala bulunamamıştır. Çevresinde başka herhangi bir su kuyusu olmaması ve yaklaşık olarak en yakın su kaynağına 80 km. mesafe olması, kaynağı belli olmayan ve yüzyıllardır içilmesine rağmen hala kurumayan Zemzem suyunun mucizevi bir özelliği olarak görülmektedir.

Zemzem suyundan alınan örnekler, Avrupa ve Amerika’daki laboratuarlara gönderilerek suyun yapısının araştırılması sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu Zemzem suyunun hem tüm diğer içme sularından çok daha az Kükürt içerdiği hem de mineral zenginliğinin üst düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan tüm bu bilimsel araştırmalar sonucu “Dünya Sağlık Örgütü” Zemzem Suyunu, dünya üzerinde içilebilirliği en yüksek doğal sulardan biri olarak göstermiştir.

İslami olarak Zemzem Suyunu kim ne amaçla içerse, o muradına ermektedir. Zemzem suyunun neye şifalı olmasını istenirse, vücuda o şekilde şifa gösterdiğine inanılır. Müslümanların Zemzem Suyunu Hz. Hacer‘e görünen Cebrail‘in gösterdiğine ve mucizevi olarak çıktığına inanması, başta jeologlar olmak üzere dünya çapında birçok bilim adamının bu durumu sorgulamasına neden olmuştur. Ancak Zemzem suyunun her gün “yarım milyon litre şişelenmesine rağmen” hala kurumaması ve Zemzem Suyunun sadece “1,5 metrelik bir kaynaktan çıkması“, ateist olsun olmasın tüm bilim adamlarının modern düşünce yapıları ile açıklayamadığı bir durumdur.

Zemzem Suyu faydalarının ve nasıl ortaya çıktığının İslamiyet inancında mucizevi olarak görülmesi, Zemzem Suyu üzerinde yapılan diğer çalışmalar ile de adeta desteklenmiştir. Son olarak Amerikalı bilim adamlarının Zemzem Suyu üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalar; dünya üzerinde içerisinde herhangi bir bakteri ve aynı zamanda mikroorganizma bulunmayan tek doğal suyun, Zemzem Suyu olduğu sonucunu ortaya çıkartmıştır.

 

Bir Cevap Yazın