iPhone batarya süresi nasıl uzatılır?

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla tercih edilen teknoloji dostu telefonların başında gelen iPhone, kullanıcılara sunduğu özelliklerle cep telefonunun çok ilerisinde bir üründür. Ancak tüm iPhone kullanıcılarının temel sorunu haline gelen pil süresinin çok çabuk bitmesi, çoğu insanın sabah şarjdan çıkartarak evden çıktıkları telefonlarının akşama kadar dahi dayanamamasına neden olmaktadır. iPhone sunduğu geniş uygulama çeşitleri nedeni ile birçok avantaj sunsa da, bu işlemler için çok fazla elektrik harcamaktadır. Ancak bir takım ayarlar yaparak iPhone’nun pil süresini biraz daha uzatmanız mümkün.

Ekran parlaklığı

Ekran parlaklığının sonda olması size ekstradan bir görüntü kalitesi ya da farklı bir avantaj sunmadığı gibi, parlaklık ayarını biraz kısarak da iPhone’nunuzu rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için; ayarlar sekmesinden parlaklık seçeneğine tıkladıktan sonra parlaklık çubuğunda parmağınızı sağa sola hareket ettirerek rahat görebileceğiniz parlaklık ayarını yapabilirsiniz. Ayrıca iPhone’nun ortam ışığına göre parlaklığı otomatik olarak kendisinin ayarlamasını da sağlayabilirsiniz.

Kablosuz ağ ve Bluetooth araması

Ayarlar bölümünden Wi-Fi sekmesine tıklayarak, kablosuz ağ aramalarını kapatabilirsiniz. Böylece telefonunuz sürekli internet bağlantısı aramak için elektrik harcamamış olur. Sadece internet kullanmak istediğiniz zaman kablosuz ağları etkileştirerek, büyük bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. iPhone’da Bluetooth bağlantısı sadece kulaklık kullanıldığı zaman işe yaradığından, Bluetooth’u açık tutmanız da anlamsızdır. iPhone’nun Bluetooth için harcadığı elektrikle fazladan pil süresi kazanabilirsiniz.

Otomatik ekran kilidi

iPhone’nunuzun ayarlar sekmesindeki genel ayarlar seçeneğine tıklayarak, otomatik kilidin süresini 1 dakikaya getirmeniz oldukça yararlı bir adım olacaktır. Telefonu kullanmayı bıraktığınız andan itibaren 1 dakika içerisinde ekran tamamen kararacağından, zaten kullanmadığınız iPhone’nun boş yere elektrik harcamasını da önlemiş olursunuz.

Konum servisleri/ GPS servisleri

iPhone’nun yararlı özelliklerinden biri olan konum servisleri, GPS kullanarak mevcut konumunuzu belirlemeye yarar. Ancak bu özelliği günlük yaşantınızda her an kullanmadığınızdan, genel ayarlar sekmesinden konum servislerini kapatabilirsiniz. GPS servisleri sürekli aktif halde kalarak konum belirlemeye çalıştığından, pil süresini büyük oranda kısaltmaktadır.

Arka plan programları

iPhone’nunuzun “Home Tuşuna” yani ekranın altında bulunan kare simgeli yegane iPhone tuşuna iki defa basın ve çıkan uygulamalar titremeye başlayana kadar parmağınızı bir uygulamanın üzerinde tutun. Titremeye başlayan uygulamaların üzerinde çıkan kırmızı işarete tıklayarak, o uygulamanın arka planda çalışmasını durdurmuş olursunuz. Bu işlem site hatırı sayılır bir enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın