Karpuz nasıl yetiştirilir?

karpuzYaz aylarının vazgeçilmezi olan ve pek çok insan için yaz dendiğinde akla gelen ilk meyve olan karpuz, Kabakgiller bitki familyasının üyesi olan ve yaklaşık olarak %90’ı sudan ibaret olan bir bitkidir. Karpuzun büyük bir bölümünün sudan oluşması, yetiştiricilik de toprak türüne uygun karpuz cinsi seçiminden sonra en önemli konulardan birinin sulama olmasına neden olur. Çekirdek yoğunluğu, kabuk kalınlığı, dayanıklılığı, renk ve şekil kapuz meyvesinin kalitesini etkileyen en önemli faktörlerdir. Ülkemizin birçok farklı bölgesinde yetiştirilen karpuz yaz aylarında ve erken ilkbaharda oldukça fazla tüketildiği gibi yurtdışına da ihraç edilmektedir. Türkiye dünya karpuz üretiminde %10 civarında bir paya sahip olmakla birlikte ülkemizde üretilen karpuzun yaklaşık olarak yarısı yurtdışına verilmektedir. Sıcak ve ılıman iklim kuşaklarında yetişen karpuz, don tehlikesi olmayan bölgelerde ekilmelidir.

Gündüz gece sıcaklık değişimlerinden en kolay etkilenen bitkilerden biri olan karpuz, soğuk ile arası iyi olmayan meyvelerdendir. Bu sebepten ötürü ülkemizde birçok yerde yetiştirilse de, ticari üretim için muhakkak sıcak veya ılıman iklimler seçilmelidir. Tohumdan yetiştirilen karpuzun ekimi için toprak sıcaklığının 11-13 derece arasında olması beklenmelidir. Ayrıca pH oranı 6-7 arasında olan toprakların seçimi gerek sağlıklı gelişim gerekse de ürün kalitesi açısından önemlidir. Kumlu ve kumlu tınılı toprakları seven bir bitki olan karpuzun muhakkak su tutma kapasitesi yüksek olan topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Yukarıda bahsi geçtiği üzere meyvenin büyük bir bölümü sudan oluştuğu için yetiştirilen toprak da suyu verimli bir şekilde tutabilecek yapıda olmalıdır. Taban suyu 1 metreyi geçmeyen ve ayrıca drenaj konusunda da sorun yaratmayan topraklar karpuz yetiştiriciliği için idealdir.

karpuz nasıl yetiştirilirKarpuz yetiştiriciliğine belki de sulama ve toprak seçiminden dahi daha önemli olan, ekim yapılacak toprağa ve iklime uygun tohumun seçilmesidir. Karpuz tohumu seçimi yetiştiriciliği ilgilendirdiği kadar nakliye ve depolama gibi ticari açıdan son derece önemli olan alanları da etkilemektedir. Bu nedenle satış yapılacak nokta ile tarım arazisi arasındaki mesafe dahi hangi karpuz türünün seçileceğini etkilemektedir. İhraç ürünü olarak üretilen karpuzların dayanıklı ve nakliye şartlarına uygun bir kabuk yapısına sahip olması da dikkat edilmelidir. Ancak bu aşamada sadece depolama ve nakliye konusuna dikkat edilmesi ve iklim ile toprak yapısının düşünülmemesi, verimin düşük olmasına ve ürün kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle tüm bu faktörlerin ilk adımdan düşünülmesi ve en doğru değerlendirmenin yapılarak karpuz tohumunu seçilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın