Karlstad neresidir?

karlstadKarlstad güneşi sembol olarak seçmiş oldukça güzel bir İsveç şehridir. İsveç’in güney bölümünde Galler yöresinde batıda ormanlık alanda kurulmuş olan Karlstad, kelime anlamı olarak kralın şehri anlamındadır. Ülkedeki en uzun nehir olan Klaralven’in döküldüğü, en büyük göl olan Vanem Gölü kenarındadır. Şehrin limanı ülkedeki ikinci büyük göl limanı özelliğindedir. Tarihi olarak değerlendirildiği zaman, ülkedeki sayılı Orta Çağ Viking şehirlerinden biridir. 1584 senesinde Dük Charles tarafından kurulmuş olan şehir, ülkede olan isyan ve darbeler yüzünden 1865 senesinde tamamen yanmıştır. Bu dönemden sadece şehirdeki katedrali ve etrafı ayakta kalmıştır. Bundan sonra toparlanma dönemine giren Karlstad, ülkedeki çağdaş ve modern şehirlerden biri olmuştur. Karlstad şehri aynı zamanda Varmland ili yönetim merkezi özelliğine sahip bir bölgedir.

İsveç’teki pek çok üniversite öğrencisini barındıran bu şehrin içinde doğaya bakmaya bile doyamazsınız. Doğanın her rengini burada bir arada görme şansına sahipsiniz. Yaz aylarının sıcaklığı, kış döneminin soğuk ve karı, sonbahar ve ilkbahardaki mükemmel havayı burada belirgin şekilde yaşayabilirsiniz. Burada özellikle kış ayları hava oldukça soğuktur. Kuzeyde bir bölge olduğu için, kışın bu şehre gezmeye gidenler, sabahları saat on gibi havanın aydınlanacağını, öğleden sonra saat üç olduğunda havanın kararacağını dikkate almalıdır. Yaz ayları geldiğinde ise, bu tam tersidir. İsveçlilerin kendi tabiriyle beyaz geceler başlamaktadır. Bu nedenle Karlstad şehrine en uygun ziyaret Haziran ve Ağustos ayları arasındadır. Haziran ayında şehirde yazın gelmesinin kutlandığı şenlikler yapılıyor. Çok eğlenceli geçen kutlamalara, buraya gelen ziyaretçiler oldukça ilgi gösterirler. Güneşe hasret kalmalarının kutlamaları olarak kabul edilen “Midsummer Day” 19 ve26 Haziran tarihleri arasında Cuma ve Cumartesi günlerinde kutlanmaktadır. Bu kutlamada eski bir pagan geleneğinden kaynaklanır. Bu kutlamalar sırasında şarkılar eşliğinde danslar yapılmakta, doğadan toplanmış olan çiçeklerle yapılmış taçlarla yazın gelmesini haber vermek için yapılmaktadır.

Tam bir kış şehri olan Karlstad, özellikle buz hokeyi alanında çok gelişmiştir. Bu spora meraklı olan ziyaretçiler, buz hokeyini yerinde görme şansına sahip bulacaktır. Şehirde bunun dışında her türlü sporda başarılı çalışmalar yapılmaktadır. Bu şehre gidenler için gezilebilecek yerleri bir araya topladık.

MARİEBERGS PARKI: Ormanlık bir bölgede kurulu olan şehirdeki en güzel doğal mekân burasıdır. Girişi ücretsiz olan parkta, türlü hayvanlar, oyun alanları, basketbol oyun sahaları, restoranlar kısaca her şey bulunmaktadır. Burada hediyelik eşya satan dükkânlardan sevdiklerinizi için ilginç ürünler satın alabilirsiniz.

KARLSTAD KATEDRALİ: Şehirdeki ilk katedrali 1724-1730 yıllarında mimar Christian Haller tarafından yapılmıştır. Kungsgarden’in bulunduğu yerde inşa edilen katedral, 1865 yılındaki yangında tek kurtulmuş binadır. Bu yangın sırasında tüm Karlstad yanmıştır. Bu yangından kurtulmuş olan katedral görkemli görünümüyle şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.

KARLSTAD ŞEHİR MEYDANI: Şehirdeki her zaman kalabalık olan meydanda, ilk ilgi çeken muhteşem belediye binasıdır. Bu alanda şehirdeki festivallerde, Noel kutlamaları, özel etkinliklerde güzel eğlenceler düzenlenmektedir. Bölge sanki doğayla iç içe girmiş bir yer gibidir. Bu yüzden insana huzur veren bir güzelliği bulunmaktadır.

VANERN GÖLÜ VE KİNNEKULLE DAĞI: Şehirdeki buzul çağından sonra oluşan bu göl, daha önce Botni körfezi ve Kattegat arasındaki boğaz görevini görmekteymiş. Günümüzde gölün suları çekildiğinden daha küçük hale gelmiştir. Deniz seviyesine göre 44 metre yükseklikteki gölde osmerus ve somon balığı çok fazla yetişmektedir. Dünyada yakalanmış olan en büyük somon balığı Vanern gölünden çıkarılmıştır. Burada yakalanmış olan somon tam 20 kg ağırlığındadır. Gölün ortasındaki Djorö takımadaları da, milli park statüsüne alınmıştır. Vanern Gölü ülkedeki de en büyük göldür. Kinnekulle dağı da gölün güneydoğusunda bulunan bir turizm alanıdır. Gölden yaklaşık 270 metre yükseklikteki bu dağdan, gölü rahatlıkla görebilirsiniz. Gölün etrafında çeşitli kuş türleri de barınmaktadır. Doğa turizmini sevenlere hem ilginç gelecek, hem de güzelliğiyle hayran bırakacaktır. Şehre giderseniz gölün manzarasına bayılacaksınız. Ayrıca göl kenarında dinlenme yerleri de bulunmaktadır.

KARLSTAD SANDGRUND LARS LERİN VE KARLSTAD VARMLAND MÜZESİ: Bu müzeler kentin tarihiyle ilgili oldukça ilginç eserler barındırmaktadır.  Viking kültürünü böylece daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Vikinglerin efsaneleşen yaşamlarından çok etkilenebilir, hatta kendinizi farklı bir çağdaymış gibi hissedebilirsiniz. Müzelerin etrafında Vikingleri hatırlatan hediyelikler satılan küçük alışveriş yerleri de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın