Karasu neresidir?

Sakarya’nın ilçekarasulerinden olan Karasu, son dönemde yazlık bölgeler arasında uygun fiyatlı emlakları ve eşsiz denizi ile dikkat çeken yerler arasındadır. Bölgede yazlık fiyatları rayiç değerin oldukça altında seyretmektedir. Bu da yatırımcıların tüm ilgisinin bölgeye yönelmesinde önemli bir etken olmuştur.

Karasu, Marmara Bölgesi’nin Karadeniz ile birleştiği noktada, Sakarya ilinin kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Bölgeye “Karasu” adı verilmesinin nedeninin etraftaki bataklıkların olduğu ileri sürülmektedir. Sakarya merkezinin 50 km dışında kalan Karasu, yazları daha da artmakla birlikte kalıcı olarak 29 bin civarında bir nüfusa sahiptir.

Karasu ilçesinde Karadeniz Bölgesi’ne has iklim hüküm sürmektedir. Kışlar çok soğuk olmamaktadır. Her mevsim yağış görülmekle birlikte, kışları en yağışlı günlerdir. Yağış genelde yağmur şeklindedir. Kar çok yağmaz, yağdığında da yerde fazla kalmaz.

Karasu son dönemlerde artan bir ilgiye maruz kalan turistik bir ilçedir. Denizi ve sahili ile ünlü olan Karasu’da pansiyonculuk hizmeti de çok gelişmiştir. “Acarlar Longozu” adı verilen bir tür orman olan bölgede endemik hayvan türlerine rastlamak mümkündür.

Maden Deresi Kanyonu özellikle sıcak yaz aylarında serin bir kaçamak, keyifli bir piknik için ideal yerlerden biri olmaktadır.

İlginç doğası ve oluşum şekli ile balıkçılıkla ilgili kesimler başta olmak üzere herkesin yoğun ilgisine maruz kalan Küçükboğaz Gölü de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yerde “Sakarya Ağzı” olarak bilinen bölge birçok tesisi, güzel çevre düzenlemesi ile yerli yabancı turistlerin popüler uğrak yeridir.

Karasu sahip olduğu tüm bu özelliklere ve ayrıcalıklara yakın zamanda yenilerini ilave etmeye hazırlanan bir gelişme aksıdır aynı zamanda. Sivil havacılık pisti, liman yapılması, tersane kurulması gibi planlar; ilçeyi hem turizm, hem de ticaret açısından daha da önemli merkezlerden biri haline getirme yönünde etkili olacak gelişmelerdir.

Bir Cevap Yazın