Doğum çeşitleri nelerdir?

yeni-dogmus-bebekDoğum; hayata yeni bir can getirmek, dünyaya yeni bir bireyin eklenmesine vesile olmak, en mucizevi en heyecan verici olaylardan biridir.

Doğum; insanlarda ortalama 9 ay 10 gün süren hamileliğin ardından gerçekleşmektedir. Doğum; zamanı geldiğinde doğal bir şekilde gerçekleşen bir tıbbi olay olmakla birlikte, günümüzde sağlık sorunlarının normal doğuma engel olması halinde uygulanan sezaryen ameliyat ile doğum da en az normal doğum kadar uygulanan bir yöntem olmaktadır.

Uzmanlar, doğumun önünde bir tıbbi risk söz konusu değil ise normal doğum dışında bir yolun seçilmemesi gerektiği konusunda görüş birliği içindedirler. Normal doğum; süre tamamlandığında sancı ile doğumun başladığının anlaşıldığı, bebeğin kafa önde ayaklar arkada rahimden dışarı alındığı bir doğum şeklidir. Bebeğin iri olması, rahim ağzının dar olması durumlarında kesiler yapılarak bebeğin rahat dışarı alınması temin edilir. Bu kesilerin dikilmesi normal doğumun tek cerrahi olan kısmıdır. Bunun dışında anne doğumdan hemen sonra yavaş yavaş normal haline döner. Günümüzde normal doğumun sancısına dayanamayacağını düşünen, doğum esnasında bu sancıyı hissetmemek isteyen anne adayları için “epidüral anestezi” adı verilen bir antestezi uygulanır. Belden girilerek “epidüral bölge” adı verilen bölgeye uygulanan bir çeşit lokal anestezi olan epidüral, güçlü bir anestezi yöntemi olduğundan, sadece normal doğumda değil, sezaryende de kullanılmaktadır.

Sezaryen ile doğum bir ameliyat şeklidir. Batın bölgesinde rahmin hemen üzerinde açılan boşluktan bebeğin dışarı alınması yolu ile gerçekleşir. Batın bölgesinde gerçekleşen bu kesi, tüm batın ameliyatlarında olduğu gibi hasta için sancılı bir sürecin ve ameliyat sonrasının yaşanması anlamına gelmektedir. Anne, ortalam bir haftalık süre içinde normal hayatına geri döner.

Hangi yol ile gerçekleşirse gerçekleşsin doğum zor bir olaydır. Anneliğin bu derece kutsal olmasının nedeni olan annelik sürecinin başlangıcı olan tüm taraflar açısından anlamı tarifsiz mucizevi bir andır.

Bir Cevap Yazın