Kalıcı makyaj nedir?

Kadınlar her dönem gükalici makyajzel olma arzusu ve beklentisi içinde olmuşlar, bu beklenti uğruna birçok zahmete katlanmışlardır. Geçmişte ve günümüzde kadınların olmazsa olmazlarından biri olan makyaj, önemli bir sektörün de öncüsü olmuştur. Makyaj malzemelerinde tüketicilerin hizmetine sunulan birçok seçeneğin yanı sıra makyaj yapım tekniklerinde de önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

Makyaj, günlük hayatın rutin uygulamalarından biri haline geldiği için bu sürekli tekrarlanan süreci bir kez yaşayıp, her gün yenileme ihtiyacını ortadan kaldırmak adına “kalıcı makyaj” adı verilen bir makyaj tekniği gündeme gelmiştir.

Kalıcı makyaj, kısaca, anti-alerjik boyaların deri altına enjekte edilmesi yolu ile uygulanan bir tür medikal operasyondur. Lokal anestezi ile birlikte uygulanabilmektedir. Uygulanma şekli ve kalıcı olması nedeni ile bir tür dövme uygulaması da denilmesi mümkündür.

Kalıcı makyaj tekniğinin sıklıkla uygulandığı bölgeler; dudaklar, gözler ve kaşlardır. Dudakların daha canlı ve renkli gözükmesi için kullanılan rujlar sürekli tazelenmesi gereen makyaj unsurlarından birini teşkil etmektedirler. Kalıcı makyaj tekniği ile dudak derisinin altına enjekte edilen boya ile dudaklar ruj sürülmüş görüntüsünü kalıcı şekilde koruyabilmektedir.

Gözler, makyaj konusunda kadınları en zorlayan detaylardan biridir. Zira, yanlış bir uygulama tüm göz makyajının yeninden yapılmasını gerektirebilmektedir. Kalıcı makyaj ile gözler daimi şekilde kalem/ sürme çekilmiş canlı ve vurgulu görüntüsünü koruyabilmektedir. Özellikle yaz aylarında, plajlarda, denize ya da havuza girip çıktıkça gözlerin makyajlı görüntüsünü kaybetmemesini isteyen kadınlar için kalıcı makyaj tam bir çözüm sunmaktadır.

Kaşlar, yüzün en önemli detaylarından biridir. “Kalem gibi kaşlar” tamlaması, şiirlere konu edilmiş, önemli bir güzellik betimlemesi olmuştur. Durum bu olduğu için kaşların gür, bakımlı olması kadınların da en önemli arzularından biri olmuştur. Anca, çoğu zaman, yanlış kaş alımları nedeni ile bozulan kaş yapısı, genetik faktörler, vb. nedenler ile kaşlar canlılıklarını yitirebilmektedir. Böyle durumlarda kalıcı makyaj gür ve bakımlı kaşları hayal olmaktan çıkaran önemli bir yardımcı uygulama olmaktadır.

Kalıcı makyaj, tüm bu ayrıcalıkları temin ettiği için ilgi görmekle beraber, uygulamanın zararı olup olmadığı yönünde endişeleri de çoğu zaman beraberinde getirebilmektedir. Uzmanlar, kalıcı makyaj uygulamasında söz konusu olabilecek en önemli sıkıntıların, kullanılan malzemelerin hijyenik olmaması, kişinin boyaların içeriğine alerjisinin olması, uygulama yapan kişilerin konularında uzman olmaması gibi risklerden kaynaklanabileceğini belirtmektedirler.

Bu nedenle, kalıcı makyaj uygulaması yapma arzusunda iseniz, öncelikle konusunda deneyimli ve uzman bir kadronun yer aldığı klinikleri tercih etmek, kullanılacak boya malzemesine alerjinizin olup olmadığını testler ile kontrol etmek ve uygulama yapacak kişilerin yetkinliklerine dair sertifika ve diplomaları bizzat gözlemlemek tedbir almak açısından önemli ve gerekli tercihler olacaktır.

Kalıcı makyajın uygulanmasından önce bunun gerçtekten gerekli olduğu ve arzu edildiği hususunda emin olunmalıdır. Zira, kalıcı makyajın silinmesi için lazerli uygulama gerekecektir. Yeni bir operasyon anlamına gelen bu işleme ihtiyaç duyulmayacağından emin olmak daha sağlıklı ve bilinçli bir yol olacaktır.

Bir Cevap Yazın