Karabiberin faydaları nelerdir?

karabiberKarabiber piperaceae familyasına ait olan, bitkinin çiçeklerinin meyvelerinin kurutulması sonucunda ve bunların toz haline getirilmesi sonucunda baharat olarak tüketilen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan bileşimlerin etkisiyle sindirim sistemini en doğru şekilde ve hızla çalıştıran bitkiler arasındadır. Karabiberin insan sağlığı açısından faydaları geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi İpek yolunda zamanında yapılmış olan ticaretin bile üçte ikisi karabiber için yapılmıştır. Karabiber özellikle yüksek tansiyonu olan hastaların, damar sertliği olan hastaların, egzama ve romatizmal hastalıkları bulunan kişilerin daha dikkatle tüketmesi gereken bir baharat türüdür. Yemeklere verdiği harika lezzetin dışında, beden sağlığı açısından sağladığı faydalar dikkate alınıp, karabiberden maksimum fayda sağlanması gerekir.

Karabiberin faydaları nedir?

 • Sindirim sistemini çok hızlı şekilde uyaran, sindirimi rahatlatan ve tüketilen yiyeceklerin hazmedilmesini sağlayan etkisi vardır. Bunu daha çok hazımsızlık çekenlere tavsiye ederiz. Yağlı ve sindirilmesi zor olan gıdaların daha kolay hazmedilmesini sağlamaktadır.
 • Bağırsaklarda oluşan gazın engellenmesinde ve meydana gelen gazın dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Vücutta olan yağ hücrelerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde olan A, C ve E vitaminleriyle, potasyum, çinko ve folik asit yüzünden, vücudun eksiklerini tamamlar.
 • Karabiber güçlü bir antioksidan olması yüzünden, DNA yapısının korunmasında etkili olur.
 • Kas ağrısı çekenler, romatizmal hastalığı olanlar dikkatli olarak karabiber tüketmelidir. Bu tüketimle ağrıların azaltılmasını sağlarlar.
 • Kış döneminde grip, nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi solunum sistemi hastalıklardan korunmayı sağlar. Bunun özellikle ılık sütle ve balla birlikte karabiberi karıştırıp içilmesi boğazı rahatlatır ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.
 • Şeker hastalığının ilerlemesini engelleyici etkisi vardır.
 • Saç bakımı sırasında bal ve soğanla hazırlanacak olan karışım oldukça faydalı olur.
 • Düzenli tüketildiğinde vücudun zinde olmasını sağlar.
 • İştah açıcı özelliği bulunur.

Karabiber vücuttaki pek çok hastalığın meydana gelmesinin ardından, bu hastalığın gelişmesini önleyecek kadar şifalı bir bitkidir. Balla karıştırılmış olan karabiber, boğaz ağrılarına, mukoza hastalıklarına ve akut hastalıkların tedavisinde etkili olacaktır. Bunu zerdeçal ile karabiberi karıştırıp tükettiğinizde, sigarayı bırakmak için etkili bir anti kanser özelliği olur. Evinizde taze biberlerle hazırlanmış toz biber ile karabiber, hazır satılanlara göre daha etkili olur. Fakat bunların dayanma süresi daha kısa olur. Hazır biberlerin çok daha uzun süre tazeliğini koruduğu bilinir. Yemeklerin içinde kullanılan karabiber hem lezzet verir, hem de sağlığın güçlenmesini sağlar. Fakat bu olumlu etkileri olsa da, yüksek miktarda karabiber tüketilmemesi gerekir. Her şeyin azı karar, çoğu zarar olabilir.

Bir Cevap Yazın