Kapkaç nedir? Nasıl önlem alınır?

Bir insanın kalabalık ortamlarda, çanta gibi değerli olan eşyalarını aniden çalıp kaçma eylemine kapkaç diyoruz. Son yıllarda kapkaç olayları hızla artmaktadır. Sokaklarda yürüyen insanların, özellikle kadınların omuzlarındaki çantalarının yanlarından geçen kişi ve kişilerce asılıp, çalınmaya çalışılması halinde, çantayı vermek istemeyenler uzun mesafelerce sürüklenmekte, darp edilmekte ve yaralanmaktadırlar. Böyle bir durumla karşı karşıya gelinildiğinde, ağır yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanan olaylar olmaktadır. Kapkaç yapan kişiler, genelde kadınları ve yaşlıları seçmektedir.

Kapkaça karşı alınabilecek bazı önlemler şunlardır;

Çantanızı omzunuza çapraz olarak takmalısınız, sokaklarda ve caddelerde yürürken trafik istikametinin ters yönüne çantanızı asın, yaya olarak bir yere gidiyorsanız üstünüzde pahalı ve değerli takılar taşımamaya özen gösterin, yanınızda çok para bulundurmayın, pahalı ve gösterişli çantalar taşımayın, yaşlı iseniz mümkün olduğunca yalnız alışverişe gitmeyin, hava karadıktan sonra karanlık sokaklarda yürümeyin ve aydınlık olan sokakları tercih edin, bayan sürücü iseniz arkanızdan size çarpan bir araç olduğunda arabadan inmeyin, bir polis yada bir tanıdığınızı cep telefonu ile çağırın. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve kırmızı ışıkta duracağınız için, çantanızı ya bagaja koyun ya da ön koltuğun altına saklayın. Kesinlikle kapılarınızı kilitleyin ve şoför koltuğunun yanındaki kapının camını kapalı tutun. Kapkaç olayı yaşıyorsanız, bağırın, yardım isteyin ve fazla direnmeyin. Direnmek yaralanmanıza sebebiyet verebilir. Yolda yürürken her an tetikte olmalı ve çevrenizdeki insanlara dikkat etmelisiniz. Kapkaç eyleminden sonra en yakın karakola ya da polise müracaat edin, çantanızdaki banka kartlarınızı da bankayı arayarak iptal edin.

Kapkaç yapan insanlar genelde alkol ve madde bağımlıları oluyorlar. Kapkaçın amacı, kolay yoldan para kazanmak ve ihtiyaç duydukları maddeleri tedarik etmektir. Genelde kaybedecek bir şeyi olmayan, anti sosyal ve sabıkalı insanların tercih ettiği bir hırsızlık olayıdır.

 

Bir Cevap Yazın