Kanal tedavisi nasıl yapılır?

kanal-tedavisi-nasıl-yapılırKanal tedavisi diş çürüğünün çok ileri seviyede olduğu durumlarda uygulanır. Hastalar ağrı şikayetleri ile doktora başvurmaları sonucunda genelde tedaviye kanal tedavisi olarak teşhis konulur.

Bazı tetkikler sonrasında diş eğer kanal tedavisine uygun bir durumdaysa, öncelikle dişte bulunan sinirlerin alınması gerekmektedir. Bu sinirler, alınma esnasında hastaya büyük ağrı vermesinden dolayı, hastaya kanal tedavisi öncesi anestezi yapılmaktadır. Anestezi yapıldıktan sonra hasta bir süreliğine anestezi yapılan bölgede hiçbir ağzı hissetmez. Bu sırada dişteki sinirler büyük bir titizlikle dişten alınır.

Dişteki sinirlerin bulunduğu bölge çok iyi bir şekilde, herhangi bir sinir veya bakteri kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Bu işlem düzgün yapılmadığı takdirde, ameliyattan sonra tekrardan hastanın dişinde ağrılar başlayabilir.

Genelde doktorlar tek seansta kanal tedavisini bitirmek isterler. Bunun nedeni ikinci bir işlemde diş içerisinde herhangi bir bakterinin bulaşma olasılığını azaltmaktır.

Sinir alındıktan sonra o bölgeyi dolgu patları ile doldurulur ve üzerine dolgu yapılarak diş eski halini alır. Doğal dişten hiçbir farkı kalmaz. İşlevinde herhangi bir azalma olmaz.

Bir Cevap Yazın