Ertesi gün hapı nedir?

ertesi-gün-hapı-nedirDoğum kontrol hapı kullanmayan kadınların, korunmasız ilişkiden sonra istenmedik bir gebeliğin oluşmasını önlemek için doktor denetimine ihtiyaç duymadan eczanelerden temin edebilecekleri hapa ertesi gün hapı denmektedir.

Genelde ilişkilerin gece olması nedeniyle ve o saatlerde açık bir eczane bulunma ihtimalini zor olmasından dolayı bu ilaca ertesi gün hapı denmiştir. Korunmasız ilişkinin olduğu gecenin ertesi sabahı eczanelerden temin edilip kullanılması gerekir.

Ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir. Bu süre zarfında kullanıldığında oluşabilecek istenmeyen bir gebeliği engellemektedir. Aç veya tok içilmesi fark etmemektedir.

İlaç doğum kontrol hapı olarak sürekli kullanılması tavsiye edilmemektedir. Eğer düzenli bir ilişki içerisindeyseniz ertesi gün hapı yerine doğum kontrol hapları hakkında bilgi edinmeli ve doktorunuza başvurup bu hapları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Korunmasız ilişkiden sonra eğer rahim iç tabakası gebeliğe uygun bir şekilde yumurtlama olmuş ve spermle birleşmeyi bekliyorsa, bu ilaç sayesinde spermlerin yumurta ile birleşmesi engellenmiş olur. Bu yöntemle istenmeyen bir gebelik 72 saat içerisinde uygulandığı taktirde engellenmiş olur.

Bir Cevap Yazın