İdeal kilo nedir ve nasıl hesaplanır?

ideal-kilo-nedir-ve-nasıl-hesaplanırSağlıklı bir yaşam sürmek için bize gerekli olanlar spor yapmak ve dengeli beslenmektir. Bunları ne kadar dikkatli de yapsak sağlıklı yaşadığımızı anlamamız için ideal kilomuzda olup olmadığımıza bakmamız gerekir. Peki, nedir bu ideal kilo?

İdeal kilo, yetişkin bir insanın kütlesinin boyuna oranıdır. Normal kilo olarak görülen değerlere sahip insanlar yaşamlarını daha sağlıklı sürdürürler.

Bir spor salonuna yazıldınız düzenli sporunuzu yapıyorsunuz. Yediklerinize çok dikkat ediyorsunuz. Günlük kalorilerinizi ayarlıyorsunuz ve organik beslenmeye çalışıyorsunuz. Kendinize ben sağlıklıyım demeniz için bir hesaplama yapmalısınız. Bu İdeal kilo hesaplamasıdır.

İdeal kilo, boy ve kilonuzun değerlerini göz önünde bulundurularak yapılan bir hesaplama sonucu ortaya çıkar. Hesaplama sonucu çıkan kiloda olmanız sizin ideal kiloda olduğunuzu gösterir ki bu sağlıklı yaşam için yaptıklarınızın boşa gitmediğini gösterir. Yüksek çıkması kilo vermeniz ve aşağı çıkması kilo almanız gerektiğini gösterir. Aksi halde sağlıklı yaşam için döktüğünüz terler boşa gidebilir.

İdeal kilo hesaplaması için birkaç yöntem vardır. Bunların en basiti boy ölçüsünü cm cinsinden kilodan çıkarmaktır. Bu yöntem tamamen sağlıklı bir sonuç elde etmenizde yardımcı olamaz. En doğru yöntem ise beden vücut ağırlığımızı kilogram cinsinden, boyumuzu  da m2 cinsinden hesaplayıp birbirine bölerek bulunan değerdir. Burada elde edilen değer eğer 18,50 nin altındaysa riskli zayıf olarak gösterilir. 20-25 değerleri arasındakiler ideal kiloya sahiplerdir. 25-30 ise balık etli olarak tabir edilen vücut yapısındadırlar. 30 ve üzeri obezite sınıfına girer ve bir uzmanla görüşülmesi gerekmektedir.

Kilom çok çıktı ne yapmalıyım?

Telaş yapmanıza hiç gerek yok. Kilo vermeyi gözünüzde büyüttükçe kilo vermeniz zorlaşacaktır. İlk yapmanız gereken bir diyetisyenle görüşüp uzman yardım almaktır. Emin olunki size paha biçilemez tavsiyeler vereceklerdir. Diyetisyenin verdiği kilo verme diyetine harfiyen uyduğunuzda kilo vermemeniz çok zor. Bu diyete başlarken de amacınız sağlıklı kilo vermek olmalı. Bir haftada beş kilo vermeniz psikolojinizi rahatlata bilir ama vücudunuz için aynı şeyi söyleyemeyiz. Hızlı kilo verilmesi ya da alınması her zaman vücudumuz için bir zarardır. Bunun yerine haftada bir kilo en idealidir. Geniş bir zamana yaymanız daha sağlıklıdır.

Kilom az çıktı ne yapmalıyım?

Şu bir gerçektir ki kilo almak kilo vermekten daha zordur. Kilo almak isteyenlerin karşısında çok hızlı çalışan bir metabolizma vardır. Bu metabolizma sizin kilo almanızı zorlaştıracaktır. Siz ne kadar çok besin tüketirseniz tüketin o sizden bir adım önde yediklerinizi çoktan tüketmiş olacaktır.

Tabi ki bununda bir çözümü var. İlk olarak yine diyetisyene başvurulması gerekmektedir. Burada amaç midenizi büyütmek olmalı. Kilo almanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biri budur. Bunu başarmanız için ara öğün yapmalısınız. Böylelikle mideniz sürekli bir çalışma halinde olacak ve büyümesini sağlayacaksınız. Kilo almaya başlamanız için iki aylık bir çalışma genelde yeterli olur. Daha sonra ideal kilonuza göre ayarlamalar yapmalısınız.

Ve sonunda başardınız. İdeal kilonuza ulaştınız. Aslında iş burada başlıyor. Artık korunması gereken bir formunuz var. Bunun için sporunuzu aksatmamalısınız. Gün aşırı yapılan sporlar her zaman daha etkilidir. Beslenmenize her daim dikkat etmelisiniz ve hazır yemeklerden uzak durmalısınız. Bunları başarmanızla birlikte sağlıklı bir şekilde yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın