Vejetaryen beslenmek sağlıklımıdır?

sebzeVejetaryenlik, bilindiği gibi et, tavuk, balık gibi hayvansal ürünleri tüketmeyenlere verilen genel bir addır. Bazı vejetaryenler sadece bu ürünleri yemeyerek, bazıları ise hayvansal ürünleri tamamını yani, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı ürünlerde dâhil, hiçbirini yemeden hayatlarına devam ederler. Araştırmalar vejetaryenlerin daha uzun yaşadığını ve kanser olma riskinin daha az olduğunu söylese de, beslenmeye dikkat etmek sağlığın korunması için önemlidir.

Et tüketmedikleri için, protein ihtiyaçlarını karşılayacakları, bitkisel kaynakları öğrenerek bunları tüketmeleri son derece önemlidir. Bunun için öncelikle kuru bakliyat tüketimine ağırlık vermek gerekir. Yumurta ve süt ürünleri tüketen vejetaryenler için protein ihtiyacı bu kaynaklardan sağlanabilir. Tabi bunları tüketirken kolesterol dengesini korumayı ihmal etmemek gerekir. Zira yumurta, oldukça yüksek kolesterol kaynağıdır. Soya ürünleri ve makarnalardan da, protein ihtiyacı karşılanabilir, ancak kalori miktarını iyi dengelemek şartıyla.

Vejetaryenler, düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları özellikle kan sayımlarını ihmal etmemelidirler. Çünkü B12 vitamini yiyecekler arasında sadece kırmızı ette bulunur. Eksikliği halinde, kansızlık ve demir eksikliği sorunlarının yaşanması muhtemeldir. Bu yüzden bazı vejetaryenler vitamin ilaçları alarak bu eksikliği tamamlamak ister. Bu çok yerinde bir uygulamadır. Bu sorunları yaşayan kişiler halsizlik, yorgunluk, cilt problemleri, tırnak kırılmaları gibi sonuçlara hazırlıklı olmalıdır. İlerlemiş durumlarda kas kayıpları ve organ yetersizliklerine kadar gidebilen bu durumun, mutlaka doktor kontrolünde tedavisi yapılmalıdır. Protein tüketiminin olmaması, azot, çinko ve amino asit dengesinin kurulamamasına neden olacak, bu da sağlık problemlerinin yaşanmasını kolaylaştıracaktır.

Bunun yanında vejetaryenler, kansere yakalanma riski açısından oldukça şanslıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslendikleri için, kanser olma riskleri oldukça düşüktür. Özellikle bağırsak ve mide kanserleri açısından, yüksek korunma sağlayan vejetaryen beslenme tarzı, bu yönüyle oldukça caziptir. Kanserden korunmak, son yıllarda yaşanan kanser vakalarındaki artış sebebiyle, önem arzeden bir konudur.

Günümüzde oldukça artan vejetaryen sayısı, yeme içme konusunda birçok mekânın açılmasına sebep olmuştur. Oldukça rağbet gören bu restoranlar, vejetaryenlerin dengeli beslenmesine yardımcı olur. Vejetaryenlik kendi seçiminiz olsa da, dengeli beslenmek için bir beslenme uzmanından destek almamız önemlidir. Tercih hakkınızı, doğru yönde kullanacağınızı umuyoruz…

Bir Cevap Yazın