Kalorifer ve kombi petek temizliği neden yapılmalıdır?

petek-temizligiEvlerimizde ısınmak amacıyla kullandığımız kombi ve kaloriferler, ısıyı petekler yardımı ile iletirler. Peteklerin kullanım esası, içerisinde bulunan suyun kombi veya kalorifer yardımıyla ısıtılması ısınan suyunda,  peteklerin içerisinde dolaşarak ortamın ısıtılması şeklinde olur. Peteklerin içerisinde bulunan suyun zamanla kireçlenme, tortu ve çamurun birikmesi sonucunda, dolaşımı sağlanamayarak, ısınma problemlerinin yaşanmasına sebep olur. Petekler bu durumda ya az ısınır, ya da kısmen ısınma sağlanır. Bu durumda ısınma yetersiz olacağı için, şikâyetler baş gösterir.

Kombi ve kaloriferler ne kadar yüksek ısıda yakılırsa yakılsın, peteklerin ısınması mümkün olmaz. Bu durum kombi ve kaloriferlerde oldukça fazla yakıt sarfiyatına sebep olacağından cebimiz için tehlike çanları çalmaya başlar. Bu durum hem cebimizi, hem de yeterli derece de ısınmamızı engelleyecektir. Bu durumda yapmamız gereken acilen petek temizleme hizmeti veren şirketlerden yardım almak olacaktır. Petek temizleme işlemini kullanım periyotlarınıza göre iki veya üç yılda bir yaptırmanız yerinde bir çalışma olacaktır. Kalorifer ve kombilerin petekleri uzman firmalar tarafından özel makinalar ve kimyasallar yardımıyla temizlenerek, sağlıklı bir şekilde ısınmanız temin edilir. Petek temizleme işleminde kullanılan kimyasal maddeler,  asla peteklerinize zarar vermeyecek özellikte ürünlerdir. Petek içerisinde bulunan kireç artıkları, çamur birikintileri ve tortu kalıntıları özel yöntemler yardımıyla temizletildiğinde, ilk günkü ısınmanıza kavuşmuş olursunuz. Cebinizde rahatlamış olacağından, ısınmanızın keyfini yaşarsınız.

Peteklerinizin ilk günkü gibi ısıtması için, belli aralıklarla mutlaka peteklerinizi temizletmeniz gereklidir. Ne kadar hassas, ne kadar dikkatli kullansanız da gün gelecek bu tarz sorunları yaşayacaksınız. Tamiri mümkün olmayan başka sorunlarla karşılaşmamak için, mutlaka periyodik olarak petek temizliğinizi yaptırmanız önemlidir.  Güvenli ellerde yapılacak petek temizliği, sizi ısınma sorunundan kurtaracak. Bilinçli tüketiciler olarak, çevre temizliğine de katkıda bulunacaksınız. Yakıt tüketiminiz %20 oranında düşük olacağı için, çevre kirliliğini de önleme şansına sahip olacaksınız.

Söylediğimiz gibi, iki veya üç yılda bir, çok kullanıyorsanız iki yılda bir muhakkak petek temizliğini yaptırmanız menfaatiniz icabı gereklidir. Düşünün petekleriniz içerisinde sürekli dolaşan suyun vereceği zarar, temizlik maliyetinin çok üzerinde olacaktır. Bu sebeple düzenli olarak peteklerinizi temizletmeyi ihmal etmeyin. Petek temizletme işlemi fazla uzun sürmeyen bir işlemdir. Isınma kalitenizi arttırmanın yolu, kesinlikle düzenli olarak yapılan petek temizliğinden geçecektir.

Petek temizliğini uzman ellere bırakmak isterseniz size İstanbul Su Tesisatı firmasını önerebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi petek temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur, periyodik olarak yaptırmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın