Göz kanlanması nedir?

göz-kanlanması-nedirUykusuzluk, uzun süreli çalışma, yorgunluk gibi etkenler gözlerimizde kanlanmaya ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Bu etkenlerin yanında, bulunduğumuz mekân çok sıcaksa ya da klimalı bir ortamda kalmışsak ve özellikle klimanın etkisi yüzümüze geliyorsa yine gözde kanlanma ve ya kızarma görmek mümkündür. Bu tarz durumlara maruz kalanlar, gözde batma ve ya yanma gibi sorunlarda yaşamaktadır. Bunun sebebi gözün kurumasıdır.

Eğer uzun süre televizyon izlemişseniz ve ya uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmişseniz gözde kuruma olur. Buda kanlanma ve kızarıklığa yol açar. Gözdeki kurumanın sebebi ise gözlerimizi az kırpmamızdır. Bir yere dikkatli baktığımız zaman göz kırpma sayımız, diğer zamanlardan daha azdır. Göz kırpmanın yetersiz kaldığı durumlarda, gözyaşı yeteri kadar gözü ıslatma. Bunun sonucu olarak da gözün kurumasına bağlı, göz kanlanması ve kızarıklığı ortaya çıkar.

Yukarıda saydığımız durumlar dışında elimizde olmadan da bazı durumlara maruz kalabiliriz. Örneğin gözümüze toz kaçması ve ya kirpik kaçması yine göze kanlanmaya neden olabilir. Bu durumlarda kanlanmanın yanında batma ve kaşınmada hissedebiliriz. Bu gibi durumda gözünüze elinizle müdahale ederken elinizin yeteri kadar temiz olduğundan emin olun. Eğer elinizde mikroplar varsa gözünüzü kaşırken ve ya gözünüzdeki kirpiği çıkarmaya çalışırken bu sefer gözünüze mikrop bulaştırmış olursunu. Mikrop bulaştırdığınızda gözünüz daha ciddi sorunlar yaşayabilir.

Bunların dışında gözümüzün kanlanmasına, bulaşıcı mikrobikler ya da çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilmektedir. Bu durumlarda gözde çapaklanma görülmektedir.

Göz kızarıklıklarının en sık sebeplerinden biri de alerjilerdir. Alerji, göz içerisindeki damarlardan bazı maddelerin salınması tetikler. Bu durum gözdeki damarların genişlemesine sebep olur. Damarların genişlemesi sonucu gözde kanlanma ve kızarıklık ortaya çıkar.

Göz kanlanmasına sebep olan bu maddelerin dışında daha ciddi sonuçlar doğuran bazı hastalıklarda vardır. Bu hastalıklardan en çok bilineni üveit denilen, göz için iltihaplanmalardır. Gözlerinizin kanlanma sebebi olarak üvetiten şüpheleniyorsanız en kısa sürede uzman bir göz doktoru ile irtibata geçmeniz gerekir. Çünkü üveit vakalarında zamanında tedavi edilmediği durumlarda göze çok ciddi zararlar verir ve bu hastalık üst seviyelere çıktığında körlüğe neden olabilir.

Son olarak göz kanlanmasına sebep olabilecek faktör göz tansiyonunun yükselmesidir. Bu durumlarda yine gözde aşırı kızarıklı ve ağrı hissedilebilir.

Gözlerinizde, sıklıkla kanlanma ve kızarma oluyorsa fazla vakit geçirmeden uzman bir doktora görünmeniz en doğru karar olacaktır. Çoğu zaman önemsiz görülen göz kanlanması gözünüze ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın