Joaquin Cortes kimdir?

cortesDünyaca ünlü Flamenko dansçısıdır. Flamenko, Endülüs halk müziği eşliğinde yapılan dansın adı olup akademik olmayan Avrupa müzik formlarından biridir. İspanya’ya özgü bilinse de Endülüs bölgesi kültürüdür.

1969 yılında Cordoba’da dünyaya gelen Cortes, ileride bir flamenko yıldızı olarak tüm dünyada tanınacağından bihaber olarak Madrid’te geçen ilk gençlik yıllarında, amcasının yönlendirmesiyle dansla ilgilenmiş ve özel dans dersleri almaya başlamıştır. Yeteneğiyle dikkat çekerek oldukça kısa bir sürede Ballet Nacionalla adlı dans topluluğuna çağrılan bu genç adam elde ettiği başarı sayesinde erken yaşlarda dünyayı gezme fırsatını yakalamıştır.

Bu dans grubundan ayrıldıktan sonra bağımsız olarak dansın önde gelen isimleriyle görüşen Cortes, 15 yaşında c’nın en prestijli dans topluluğuna yani İspanya Ulusal Balet topluluğuna kabul edilerek önemli bir başarı daha elde etmiş ve geleceği adına harika bir kapı aralamıştır.

İspanya Ulusal Balet topluluğu ile dünya turnelerine çıkan dansçı, New York’ta The Cosmopolitan Opera House, Moskova’da Kremlin Sarayı sahnelerine çıkmış ve kariyer basamaklarını tırmanırken yaşadığı deneyimlerin etkisiyle, artık üst düzey bir dansçı olarak kendi tarzını oluşturmaya başlamıştır.

Joaquin Cortes; flamenko, bale ve modern dansı harmanlayarak kendine özgü, geniş kitleler tarafından çok beğenilerek izlenen dans şovlarına imza atan bir dansçıdır. The Joaquin Cortes Flamenco” bale grubunun da kurucusudur.

Bu grupla sahneye taşıdığı ve dünya çapında tanınmasını sağlayan ilk gösterisi 1995 yılında izleyicilerle buluşan “Pasion Gitana”dır. 30 ülkede sahne alan gösterinin ardından Cortes aldığı çeşitli reklam ve sinema filmi teklifleriyle ve yaşadığı bazı magazin aşklarıyla uzun süreler boyunca gündemde kalmıştır. Böylece, hem dans gösterilerindeki olağanüstü performanslarıyla hem de magazin sayfalarını süsleyen görüntüleriyle dansla ilgili olsun olmasın herkesin bildiği bir isim haline gelmiştir.

Pedro Almodóvar’ın La Flor Fe Mi Secreto, Carlos Saura’nın Flamenco, Manuel Palacios’un Gitano adlı filmleri rol aldığı önemli sinema projeleridir.

Bir Cevap Yazın