Pina Bausch kimdir?

Pina BauschDünyaca ünlü modern dans sanatçısı ve koreograflarından biri olan Pina Bausch dans tiyatrosu akımının öncülerindendir. 1940 yılında Almanya’da doğmuş ve 2009 yılında yine Almanya’da hayata veda etmiştir.

Tanztheater Wuppertal Pina Bausch isimli topluluğun sanat yönetmeni ve koreografı olarak birçok başarılı gösteriye imza atan Pina Bausch yönettiği dans topluluğu ile düzenli olarak dünya turnelerine çıkmış ve özgün birçok eserden oluşan geniş bir repertuar oluşturmuştur.

Dans etmeyi çok küçük yaşlarda keşfeden Pina’nın bu yöndeki eğitim hayatı 1955 yılında o dönemin en etkili koreograflarından biri olan Kurt Jooss’un yönetimindeki Folkwang Academy’de başlamıştır. Kurt Jooss Alman dışavurumcu dans akımının kurucularından biri olarak Pina’nın kendini dansla ifade etme biçimi üzerinde etkili olmuştur. Sanatçı bu okulda beş yıl öğrenim gördükten sonra kazandığı bursla New York’taki Juilliard School’a gitmiştir.

New York’ta birçok önemli sanatçıdan ders alma şansını yakalayan Pian Bausch aynı zamanda Paul Sanasardo and Donya Feuer Dance Company ve New American Ballet topluluklarında dans etmeye başlamıştır. 1962 yılında ise solo dansçı olarak kendini gösterme fırsatını elde etmiştir. Ona bu fırsatı sunan kişi ilk eğitim aldığı dans hocası Kurt Jooss olmuştur. Jooss yeni kurduğu Folkwang Ballett Company’ye Pina’yı solo dansçı olarak kabul etmiş ve pek çok eserde kendisine yardımcı olmasını isteyerek Pina’yı resmen gelecekteki parlak kariyer günlerine hazırlamıştır.

Bu topluluğa katıldıktan tam altı yıl sonra yani 1968’de ilk koreografisini yapmıştır. 1969 yılında da Folkwang Ballett Company’nin ikinci sanat yönetmeni olmuştur. Kariyerine daha sonra o yıllarda Wuppertal Opera Ballet olarak bilinen Tanztheater Wuppertal Pina Bausch adlı topluluğun sanat yönetmenliğini yaparak devam etmiştir.

Çalışmalarında genellikle mizahla hüznü bir arada tutmayı seçmiştir. Gerçeküstücülüğün etkisine altına girmiş kısa diyalogların ve hareket parçalarının birlikteliği şeklindeki eserlerde tekrarlara çok sık başvurulmuştur. Pina Bausch’un müzik seçimindeki hassasiyeti dekor seçiminde de kendini göstermiş ve hazırlanan koreografilerin etkisi kat be kat artırılmıştır.

Bir Cevap Yazın