İyi bir firmada çalışmanın faydası nedir?

Üniversiteden hemen mezun olduktan sonra kendi işini kurmak ne kadar doğru? Analizlere bakıldığında iyi bir şirkette çalıştıktan sonra kendi işini kuranların, yeni mezun olup da iş kuranlardan daha başarılı oldukları görülüyor. Bunun nedenini büyük firmalarda kazanılan deneyim ve işleyiş olarak görmek mümkün.rsm7

İyi firma ne kazandırıyor…

  1. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, ilişki ağlarınızın iyi olması gerekir. En azından üst mevkilerde yer alan birkaç kişiyi tanımanız gerekir. En azından bu faydalı olacaktır. Ama ilk mezun olan kişi için bu imkanı bir durum ifade eder. Daha önce firmada çalışan birininse çalışmasının vesile olduğu tanışıklıklar söz konusudur.
  2. İş kurmak, işi yönetmek kolay bir durum değil. Karmaşık sistemlerin nasıl işlediğini bilmek, nasıl yönetileceğini anlamak gerekir. Bu anlamda, sağlam bir firmada çalışmak, insan kaynaklarından pazarlama departmanlarına kadar işlerin nasıl yürütüldüğünü görmenizi sağlar.
  3. Üniversiteden çıktığınız gibi iş kurmaya kalkışırsanız, nasıl bir iş dili kullanmanız gerektiği konusunda yanlış davranışlar ortaya koyabilirsiniz. Melek yatırımcılardan destek almak veya görüşme sağlamak için atmış olduğunuz e-mailin bile resmi bir dile sahip olmaması, görüşmenin sağlanamamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için önceden bir firmada çalışmak doğru bir durum olacaktır.
  4. Büyük firmaların hepsi, kendi personellerini kurumsal bir kimliğe sahip olmaları için eğitirler. Bu eğitim bütçelerinin sizin yeni kuracağınız girişimde olması söz konusu değil. Bir firmada çalışmak demek, dışarıda para ödeyerek alacağınız eğitimlere bedava ulaşmanız anlamına da geliyor.
  5. İlk müşterileri kazanmak için daha önce çalıştığınız bir firma size avantaj sağlar. Söz konusu firmada müşterilerle kurmuş olduğunuzu iletişim, güven ve samimiyet konusunda sizle çalışmasını sağlayacak önemli bir etki yaratır. Müşteri firmanızın mazisine bakmadan sizi tanımış olmanın verdiği rahatlıkla, hizmeti veya ürünü satın alır.

 

Bir Cevap Yazın