Girişimci olduğunuzda hayatınızda ne değişir?

Türkiye gençliğinin girişim konusunda birçok meseleyi merak ettiğine ve hayallerinde kendi şirketlerini kurmak istediğine dair yapılan araştırmalarda, sonuçlar ülkemizin ekonomisinin ilerleyen zamanlarda daha fazla gelişeceği sinyallerini veriyor. Her gencin içerisinde ukde olan girişimcilik, başarılı bir şekilde ülkeye faydalı olur diye temenni ediyoruz. Ama normal bir işte çalışmaktan daha farklı olan girişimcilikte, hayatınızı etkileyecek olan durumlar söz konusu.SOSYAL

İşte onlar…

  1. Çalışma saati diye bir kavram olmayacak hayatınızda. Her ne kadar memurlar gibi belli bir saatte kalkma zorunluluğu olmasa da, işlerinizin sağlam bir şekilde ilerlemesi için gece ve gündüzünüzün olmayacağını söylemek isterim. Her zaman iş süreçlerinin daha iyi yönetilmesi için kendinizi çalışma odanızda, düşünürken, araştırırken, yazarken, çizerken bulacaksınız. Arada tam yatmaya gittiğinizde gelen ilhamı değerlendirmek için yeniden çalışma masanızı ziyaret etmeniz gerekecek.
  2. Şirket sahibi olduğunuzda, müdür veya CEO olacağım diye sevinmeyin. Girişimin il aşamasında gerekirse, çaycı da siz olacaksınız, bulaşıkçı da. Çünkü bunları yapmak için tutacağınız hizmetliye ödeyeceğiniz parayı, yatırıma dönüştürmek isteyeceksiniz. Ayrıca muhasebe, pazarlama, tasarım, müşteri temsilcisi gibi birçok işle sadece siz ilgilenmek zorunda kalacaksınız.
  3. Sorumluluk konusunda ona buna dağıtım yapmanız imkansız. Her şeyin başı siz siniz. Olumlu durumlar da olsa size yararı olacak işin. Olumsuz olsa da tek zararı size olacak. Başkaları bunlardan bir zarar veya yarar görmeyecek. En azından girişimi geliştirmek isteyen sizin kadar…
  4. Hayallerinizdeki veya planlarınızdaki gibi her şeyin güllük gülistanlık bir yelpaze içerisinde oluşmadığını göreceksiniz. Hep sorun, hep dert, hep düzeltilmesi gereken bir okta olacak. Müşteri kayıpları, reddedilen siparişler veya ödemeler, hep sırtınızda dolaşacak. Hep dediysek de korkmayın, her çekilen çilenin bir mükafatı var elbet. Ama ilk yıllarda olumlu gelişmeler adına fazla rüyalara kapılmayın.
  5. Herkesi memnun etmek zor olacak. Ne yaparsanız yapın memnun olmayan kişiler, sizlere sinirlenecek, laf atacak, şevkinizi kıracak. Sorumluluk almak istemeyen kişilerle uğraşacaksınız. Alınmayan sorumluluklarda sizin sırtınızda bir yük olacak.

Bir Cevap Yazın