İnternetten pazarlama nedir?

Bugünün en önemli pazarlama elemanlarından birisi internetten pazarlamadır. Dijital pazarlama sistemi de diyebiliriz buna. İnternetin her haneye girmesi ve kullanım oranının giderek artmaya başlaması, herkesin ihtiyacı olan ürünü veya hizmeti internet üzerinden sorgulamaya başlaması, internet üzerinden firmaların ürün ve hizmetlerini pazarlamalarını gerekli kıldı. Bu pazarlama elemanları içerisinde en önemli araçlar ise, arama motorları, sosyal medya ve bunların sundukları reklam sistemleri geliyor.internet pazarlama

Google firmasının Adwords sistemi, ya da Facebook firmasının kendi reklam sistemi gibi araçlar, internetten pazarlama araçlarının ücretli olan elemanları. Ancak bundan daha önemli bir yere sahip olan SEO, yani arama motoru pazarlama sistemi hem ücretsiz hem de diğer sistemlere göre daha da önemli. Çünkü yapılan araştırmalar da, arama motorlarında üst sıralarda olan sitelerin daha çok trfaik aldığı ve bu trafikten elde edilen geri bildirimlerin, yani başarıya dönüşen satış ve hizmetlerin daha çok olduğu hususunda.

Ancak her ne kadar SEO dediğimiz pazarlama türü ücretsiz olsa da, teknik bir takım kuralları ifade ettiğinden sitesini üst sıralara taşımak isteyen firmalar, bu işin ehli olan kimselere SEO çalışmalarını ücretli bir şekilde yaptırıyorlar. SEO zamansal bir çalışmayı ifade ediyor. Ama kalıcılığı çok yüksek. Reklamlar ise, zamansal değil. İstenildiği anda hemen reklam kampanyası oluşturmak suretiyle hedef kitleye ulaşılabilir.

Bugün en çok tercih edilen internetten pazarlama reklam ağı, Adwords. Tabi sosyal medya üzerindeki reklamlarda önemli bir yer ifade ediyor. Ama Google üzerinden yapılan reklamlar daha fazla geri dönüşüm kazandırıyor. Hem görüntülü reklam ağı –yani Google üzerine kayıtlı milyonlarca sitede gösterilen reklamlar- hem de arama ağı reklamları  –sadece organik aramalarda gösterilen reklamlar- firmaların en çok tercih ettikleri, internetten pazarlama araçlarıdır.

Bir Cevap Yazın