Mayasıl otunun faydaları nedir?

Mayasıl otu ballıbabagiller familyasından olan ajuga çeşidini oluşturan şifalı bitkilerin genel adıdır. Mayasıl otunun yaklaşık olarak 40-50 tane türü bulunur. Bu bitkiler tek yıllık ve çok yıllık olarak yetişir. Ülkemizin tüm bölgelerinde yaygın olarak yetişen bir bitkidir. Mayasıl otu üstü beyaz tüylerle kaplı olan, alçak boylu yapıda bir bitkidir. Yapraklarının kenarları alt tarafına doğru kıvrık yapıdadır. Bitkinin çiçekleri ise beyaz bir renge sahiptir. Bitkinin yaprakları karşılıklı olarak dizili ve 5-10 cm ebatlarına sahiptir. Ev ilaçlarında genellikle çiçekli olan bitkiler kullanılır. Dağlarda yetişen mayasıl otu türleri ülkemizde de doğal yollardan yetişmektedir. Bu mayasıl otu türü koyu yeşil bir renge sahip ve örtücü özelliktedir. Dik bir şekilde büyüme gösteren bitkinin uzanıcı gövdesi bulunur. Bitki genellikle 10-30 cm boya sahip olur. Güneş bitkinin renklerine etki edip, renginin bronza dönmesine sebep olur. Mayasıl otu ilkbaharda ya da sonbahar aylarında kökleri sökülüp toplanır. Bunlar iyice yıkanıp temizlenir. Daha sonra uzunlamasına kesilerek, iplere asılarak kurutulur. Kuruyabilmesi için havadar yerler tercih edilir. Eğer bitkide çiçeklenme olduysa, bitkinin toprağın biraz üst kısmından kesilip, bağlar halinde asılıp kurutulur. Mayasıl otunun kökleri fazla oranda sulu olduğundan, yüksek ısıda kurutulması gerekir. Bu şifalı bitkinin uzmanlara danışılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Mayasıl otunun faydaları nedir?

mayasıl

  • Mayasıl otunun müzmin özellikteki ishali kesen bir etkisi vardır.
  • Mayasıl otu özellikle nefes darlığı çeken hastalar için büyük bir şifa kaynağıdır. Özellikle bronşit hastaları için çok faydalı olarak bilinen şifalı bir bitkidir. Öksürüğün bir an önce kesilmesinde oldukça etkilidir.
  • Mide açısından sorun yaşayanlar, mide kanaması olanlar bu bitkiyle şifa bulacaktır. Bunun yanı sıra gastrit, reflü, ülserli kolit, onikiparmak bağırsağı ülseri ve mide çeperi zayıflıklarında meydana gelen fıtıkları iyileştirme etkisi bulunur.
  • Mayasıl otunun balgam söktürücü etkisinin olduğu bilinir. Göğsü yumuşatan ve üst solunum yollarını temizleyen etkisi vardır.
  • Vücudun güç kazanmasını sağlayan etkisi de vardır.
  • Damarları ve dokuları büzücü etkisiyle, vücudun iç kısmında ve dış kısmında olan kanamaları keser.
  • Mayasıl otunun kan temizleyici etkisi bulunur.

Bir Cevap Yazın